Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 grudnia 2017

W czwartek, 30 listopada 2017, klasa 3D po raz kolejny udała się do sądu, by móc uczestniczyć w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Pod opieką Pani mgr Anny Sobkowiak, uczniowie mogli po raz kolejny poczuć atmosferę na sali sądowej, a także, jak ujął to Pan Sędzia, doznać "prawdziwej lekcji życia”. Dla klasy "D" była to kolejna okazja na poszerzenie wiedzy ściśle wiążącej się z jej profilem - europejsko-prawnym.

Na początku sędzia zawodowy, sędzia pomocniczy i ławnicy zapoznali ich z naczelnymi zadaniami oraz etapami procesu karnego. Po raz pierwszy mieli również okazję zetknąć się z zasadami publiczności oraz jawności procesu sądowego, które pełnią fundamentalną rolę w społeczeństwie, umożliwiając mu bezpośrednią kontrolę nad władzą sądowniczą.

Podczas tej wizyty, wśród uczniów dało się wyczuć podekscytowanie oraz niepewność. Powodem była ranga samej rozprawy, która odbyła się w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Dotyczyła ona zabójstwa.

Pomimo szerokiej wiedzy z zakresu edukacji prawnej oraz pewnego doświadczenia zdobytego już podczas poprzednich wyjść, zaciekawienie całej grupy dało się zauważyć przez cały okres trwania rozprawy,która przybliżyła im realia funkcjonujące we współczesnych procesach karno-cywilnych oraz szczególnie nakreśliła ona okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną. Mnogość wątków, a także duża liczba świadków dynamizowała rozprawę, dzięki czemu nie było ani chwili na nudę. Miał w tym udział również Pan Sędzia, który starał się ukazać w jak najlepszy sposób wszystkie procedury towarzyszące procesowi, ale również, gdy było to konieczne, rozluźnił atmosferę by postępowanie było nieco łagodniejsze dla świadków, widowni, a nawet osoby oskarżonej.

Po zakończeniu posiedzenia sądu pozostało chwilę czasu na pytania ze strony grupy. Dotyczyły one głównie, ze względu na jej wagę, przebiegu sprawy, ale znalazło się również kilka pytań dotyczących działalności sądów czy edukacji prawniczej. Pan Sędzia pozwolił sobie również wspomnieć o innych, podobnych, sprawach karnych oraz zagrożeniach wynikających nowoczesnej technologii. Dla uczniów była to bardzo pouczająca lekcja, która przybliżyła im informacje dotyczące relacji na płaszczyźnie obywatel-wymiar sprawiedliwości.

Na sam koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia oraz wręczono, w podzięce za poświęcony czas, kwiaty. Klasa 3D, pełna nowej wiedzy i bogatsza o nowe doświadczenia, opuściła mury sądu, by następnym razem, być może, znaleźć się tam jako przedstawiciel prawa.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie V LO na sali sądowej

  Uczniowie V LO na sali sądowej

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie V LO na sali sądowej

  Uczniowie V LO na sali sądowej

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie V LO na sali sądowej

  Uczniowie V LO na sali sądowej

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie V LO na sali sądowej

  Uczniowie V LO na sali sądowej