POLSKO-LITEWSKI TEATR CIENI

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 października 2018

Wiwianna Kinal – uczennica 2. klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy - uczestniczyła we wrześniu 2018 w polsko-litewskim spotkaniu młodzieży pt. „W cieniu legend”, zorganizowanym przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.  Teatr cieni, przygotowany wspólnie przez młodzież z Lubania i Prienai, już od teraz można obejrzeć w internecie. 

Od 10 do 15 września z inicjatywy Klubu Liderów Młodzieżowych, prowadzonego  przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, Lubań odwiedzili uczniowie Prienu „Žiburio“ gimnazija z partnerskiego miasta Prienai na Litwie. Młodzież spędziła wspólnie 6 intensywnych dni programu, wypełnionych pracą nad spektaklem teatru cieni oraz dobrą zabawą.

Klub Liderów Młodzieżowych zrzesza aktywnych młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego w wieku od 16 do 20 lat  z różnych szkół i uczelni, którzy chcą działać społecznie. Tworzy im przestrzeń do kreowania własnych pomysłów oraz wspiera w realizacji ich  inicjatyw i akcji. Młodzież z Klubu można spotkać jako wolontariuszy na różnych lokalnych festynach w roli animatorów zabaw dla dzieci. W ostatnich latach grupa wyspecjalizowała się w międzynarodowych przedsięwzięciach. Już trzykrotnie z sukcesem sięgnęła po dotację z unijnego programu Erasmus+, aby spotkać się z rówieśnikami z Łotwy. W tym roku uczestnicy Klubu, przy wsparciu „Pogranicza” i Miasta Lubań, poszerzyli swoje kontakty międzynarodowe o nowego partnera – szkołę średnią z litewskiego Prienai.

Ambitna młodzież z Lubania i powiatu lubańskiego wymarzyła sobie projekt prowadzony w języku angielskim, podczas którego zmierzy się z techniką teatru cieni, odkrywając wspólnie litewskie oraz lokalne, górnołużyckie historie i podania. Przedsięwzięcie zatytułowane „W cieniu legend” zachwyciło także ekspertów z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Wniosek młodych mieszkańców Lubania, jako jeden z 23 projektów, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 25 tys. zł w ramach tegorocznego, ogólnopolskiego konkursu. Młodzież aktywnie uczestniczyła w projekcie, na wszystkich jego etapach, od pomysłu, poprzez wspólne pisanie wniosku, a następnie przygotowania i samą realizację zajęć. To uczestnicy projektu byli scenarzystami, aktorami, reżyserami, dźwiękowcami czy też tłumaczami. Odpowiadali też za montaż filmów z legendami i promocję projektu. Widownia skandująca po przedstawieniu „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!” to  marzenie każdego artysty. Tak gorącym aplauzem zakończyła się 14 września premiera przedstawienia teatru cieni w MDK w Lubaniu dla lubańskich przedszkoli i szkół podstawowych, przygotowanego przez 16-osobową, międzynarodową grupę młodzieży.

Polsko-litewskie spotkanie młodzieży to także wyjątkowe doświadczenie międzykulturowe. Możliwość „dotknięcia” w ciągu tych kilku dni nowej kultury, nieznanych tradycji i języka oraz okazja do nawiązania bliskich przyjaźni. W programie znalazły się więc różnorodne akcje, takie jak wspólne gotowanie tradycyjnych potraw z obu krajów (z pierogami i chłodnikiem królującymi na stołach), tańce ludowe (oberki i inne taneczne wywijasy) a nawet (symboliczne!) polsko-litewskie wesele. Młodzież spędzała wspólny czas aktywnie i wesoło.

„Ten projekt był wspaniały. Dokonaliśmy wręcz czegoś niemożliwego, tworząc wyjątkowe przedstawienia w tak skomplikowanej formie w bardzo krótkim czasie. Poznaliśmy wzajemnie swoją kulturę. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chciałabym raz jeszcze wziąć udział w takim projekcie, z tymi samymi, niesamowitymi ludźmi” – ocenia swoje uczestnictwo WIWIANNA KINAL z grupy polskiej. „Nie przypuszczałam, że wspominając projekt będę mieć teraz łzy w oczach. Ta więź, która zawiązała się między nami jest niesamowita. Razem dokonaliśmy czegoś, co innym mogłoby wydawać  się niemożliwe. Jestem dumna z udziału w projekcie i wierzę, że w przyszłości uda nam się  ponownie zrobić coś równie niezwykłego” – dodaje GABRIELA LUBAS, na co dzień uczennica ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

Młodzi goście z oddalonego o ponad 900 kilometrów Prienai także podkreślają wyjątkową integrację grupy. „Jestem bardzo zadowolona, że poznałam technikę teatru cieni. Zajmowałam się nim po raz pierwszy, podobnie jak cała nasza litewska grupa. Wyszło super! Cały projekt był niesamowity, przeżyliśmy i zobaczyliśmy wspólnie tak wiele. Byliśmy w Lubaniu, bawiliśmy się w różne gry i przygotowaliśmy dwa cudowne przedstawienia. Poznałam miłych, życzliwych i kreatywnych ludzi z polskiej grupy, którzy stali się moją rodziną! Miesiąc po projekcie cały czas jesteśmy w kontakcie. Poznałam inną kulturę i mogłam podzielić się swoją. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu” – ocenia projekt  SIMONA ŠALČIUTE – uczestniczka z Litwy. Jej koleżanka ATENE ŽUKOVAITE  też na długo chce zapamiętać czas spędzony w Polsce. „To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Spróbowałam swoich sił  w teatrze cieni. Spotkałam niesamowitych ludzi z grupy polskiej. Czułam, że jesteśmy jedną, wielką rodziną. Cieszyłam się wspólnym czasem, tymi zwariowanymi grami i zabawami, wspólnym gotowaniem tradycyjnych potraw oraz zwiedzaniem i poznawaniem regionu”.

Po sukcesie tegorocznego przedsięwzięcia, uczestnicy projektu planują dalszą współpracę pomiędzy Lubaniem a Prienai oraz  zachęcają do odkrywania magii teatru cieni i piękna lokalnych legend.

Przedstawienia z projektu „W cieniu legend” są dostępne bezpłatnie w internecie na profilu społecznościowym facebook oraz kanale youtube Stowarzyszenia „Pogranicze”.

LITEWSKA LEGENDA „JURATA I KASTYTIS” (teatr cieni):GÓRNOŁUŻYCKA LEGENDA "NOCNY KOWAL" (teatr cieni):

 RELACJA FILMOWA Z PROJEKTU:ORGANIZATORZY:
    • Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu
    • Prienu „Žiburio“ gimnazija w Prienai (Litwa)

WSPÓŁPRACA:
    • Miejski Dom Kultury w Lubaniu

UCZESTNICY:
    • grupa polska: Maciej Białkowski, Tomasz Długosz, Wiwianna Kinal, Kinga Kotlarek, Gabriela Lubas, Kornelia Minkiewicz, Regina Sindrewicz, Eryk Tropiejko
    • grupa litewska: Karolina Arlauskaite, Dominykas Baranauskas, Povilas Damynas, Lukas Deltuva, Monika Janusauskaite, Austeja Malinauskaite, Simona Salciute, Atene Zukovaite

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
Magdalena Guła – Sekretarz Zarządu
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
tel. +48 75 721 50 77
e-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl
https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE
https://www.facebook.com/Lokalny-Inkubator-NGO-w-Lubaniu-1640507489564088

Projekt „W cieniu legend” został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Kowal

  Kowal

 • Powiększ zdjęcie Kowal

  Kowal

 • Powiększ zdjęcie Jurata

  Jurata

 • Powiększ zdjęcie Jurata

  Jurata

 • Powiększ zdjęcie Przedstawienie

  Przedstawienie

 • Powiększ zdjęcie Przedstawienie

  Przedstawienie

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Młodzież podczas projektu

  Młodzież podczas projektu

 • Powiększ zdjęcie Informacja o projekcie w prasie

  Informacja o projekcie w prasie

 • Powiększ zdjęcie Logo projektu

  Logo projektu

 • Powiększ zdjęcie Logo projektu

  Logo projektu