...z humanistycznej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - I d w Teatrze Modrzejewskiej

I d w Teatrze Modrzejewskiej

Klasa I d pod opieką wychowawczyni, obejrzała spektakl Teatru im. Heleny MOdrzejewskiej pt. "Wierna Wataha". Było sporo emocji i dyskusji:)

24 października 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - Kręgle integrują!

Kręgle integrują!

17 października 2019 r. klasa I D w ramach wyjścia integracyjnego bawiałas ię w kręgielni w Galerii Piastów. Emocji było wiele, wszyscy dobrze się bawili.

18 października 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - Wyedukowani z klasy D – czas na wakacje

Wyedukowani z klasy D – czas na wakacje

Klasy „D” europejskie z edukacją prawna i obywatelską rozprawą o usiłowanie morderstwa w dniu 6.06 w Sądzie Okręgowym w Legnicy zakończyły edukację prawną w roku szkolnym 2018/2019. Uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w ławkach szkolnych były lekcje w Parlamencie prowadzone przez polityków, lekcje w sądach prowadzone przez prawników a teraz czas na wakacyjna przerwę i w następnym roku ciąg dalszy. Udanych wakacji:)

17 czerwca 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - Co w klasach D? Życie Europejczyków

Co w klasach D? Życie Europejczyków

Mija kolejny rok szkolny i wakacje coraz bliżej. Wspominamy więc to wszystko, co się wydarzyło w ławach szkolnych i poza nimi, to wszystko, co poznawaliśmy, to czego się nauczyliśmy i z kim się uczyliśmy, od kogo. Piękne miejsca, które zobaczyliśmy i dzieła, które uzmysłowiły nam jak wielki jest dorobek pokoleń. Nauka może być świetna zabawą, przygodą i uroczą rozrywką. 

14 czerwca 2018
DS
Czytaj więcej o: Co w klasach D? Życie Europejczyków
Przejdź do - Europejscy w Krakowie

Europejscy w Krakowie

Od 3 do 5 czerwca 2018 klasa europejsko - prawna uczyła się poza murami szkoły. Oto krótka migawka z ich wyjazdu:

- "mieliśmy okazję zwiedzić Kraków i okolice. Kraków-stolica Małopolski,niepowtarzalne miejsce pełne ciekawych zabytków z Wawelem na czele oraz ze śladami wielokulturowej przeszłości. W samym mieście widzieliśmy stary rynek, Kościół Mariacki, dzielnice Kazimierz oraz wystawę prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym".

-"mieliśmy także okazję zobaczyć spektakl w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Starym. W programie wycieczki był także były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz oraz Jasna Góra w Częstochowie. Wycieczka zostawiła u nas wiele wspomnień :)" .

Z pewnością będzie co wspominać, w końcu Kraków to magiczne miasto. Cieszymy się, że wyjazd się udał, ale jeszcze bardziej z tego, że już do nas wróciliście:)

14 czerwca 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Uczniowie klasy D przed sądem, w sejmiku i na Sesji Rady Miasta

Uczniowie klasy D przed sądem, w sejmiku i na Sesji Rady Miasta

Uczniowie klasy 2d z edukacją obywatelsko-prawną mają szansę poznawać system władzy w Polsce nie tylko w ławkach szkolnych. Uczęszczają na rozprawy sądowe, obrady sejmu, sejmiku Dolnośląskiego, spotykają się z politykami, prawnikami i innymi przedstawicielami świata polityki, kultury i nauki. W ostatnich tygodniach mieliśmy szansę poznać bliżej funkcjonowanje władzy samorządowowej w Polsce.

5 czerwca 2018
Czytaj więcej o: Uczniowie klasy D przed sądem, w sejmiku i na Sesji Rady Miasta
Przejdź do - Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”

Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”

15 marca 2018 roku uczniowie V LO – Wojciech Szymański i Emil Misztal reprezentowali naszą szkołę na dolnośląskich eliminacjach „Olimpiady Solidarności”. Konkurs odbywał się we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia, kolebce dolnośląskiej Solidarności. Prawie stu uczniów z Dolnego Śląska zmierzyło się z testem wiedzy z historii najnowszej Polski z lat 1970-1990.

20 marca 2018
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”
Przejdź do - Wizyta w teatrze

Wizyta w teatrze

W naszej szkole od lat wielu działa „Koło przyjaciół teatru”. Celem jego działania jest promocja obcowania ze sztuką wysoką i popularyzacja ciekawego uczestnictwa w życiu kulturalnym.W tym sezonie teatralnym 2017/2018 byliśmy już na „Kordianie” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu, na „Opowieści wigilijnej” we Wrocławiu a ostatnio 28.02.2018 roku na „Mayday”. Przednia zabawa, świetna gra aktorska. Ogromnie wszystkim polecamy. Oświeceniowa zasada „bawiąc uczyć” niech będzie dla każdego myślą przewodnią w pracy nad sobą na drodze samorozwoju. Życzy opiekun Anna Gębska, chwile zatrzymane - na pamiątkę dołączam poniższe zdjęcia.

8 marca 2018
Anna Gębska
Przejdź do - V Liceum Ogólnokształcące i wyłudzenie-sprawa w sądzie!!!

V Liceum Ogólnokształcące i wyłudzenie-sprawa w sądzie!!!

Tym razem klasa 1D, dnia 05 XII br. miała możliwość wziąć udział w rozprawie sądowej, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Postępowanie dotyczyło próby wyłudzenia pewnej kwoty pieniężnej. Uczniowie podjęli dyskusję z sędzią prowadzącym proces, na temat wykonywanego przez niego zawodu oraz zasad i norm prawnych obowiązujących w naszym państwie.

Dla uczniów V LO było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż na własne oczy przekonali się jak funkcjonuje sądownictwo.

Miejmy nadzieję, że to nasi zdolni uczniowie, w przyszłości podejmą pracę związaną z prawem. Kierunek klasy 1D sam na to wskazuje, ponieważ jest to klasa z edukacją obywatelską.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji :) 

18 grudnia 2017
Przejdź do - Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

W czwartek, 30 listopada 2017, klasa 3D po raz kolejny udała się do sądu, by móc uczestniczyć w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Pod opieką Pani mgr Anny Sobkowiak, uczniowie mogli po raz kolejny poczuć atmosferę na sali sądowej, a także, jak ujął to Pan Sędzia, doznać "prawdziwej lekcji życia”. Dla klasy "D" była to kolejna okazja na poszerzenie wiedzy ściśle wiążącej się z jej profilem - europejsko-prawnym.

Na początku sędzia zawodowy, sędzia pomocniczy i ławnicy zapoznali ich z naczelnymi zadaniami oraz etapami procesu karnego. Po raz pierwszy mieli również okazję zetknąć się z zasadami publiczności oraz jawności procesu sądowego, które pełnią fundamentalną rolę w społeczeństwie, umożliwiając mu bezpośrednią kontrolę nad władzą sądowniczą.

Podczas tej wizyty, wśród uczniów dało się wyczuć podekscytowanie oraz niepewność. Powodem była ranga samej rozprawy, która odbyła się w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Dotyczyła ona zabójstwa.

13 grudnia 2017
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

Uczniowie V LO - od Prokuratora przed sąd

Uczniowie V  LO - OD PROKURATORA  PRZED  SĄD


Po zapoznaniu się z pracą prokuratury, uczniowie V LO  obserwują biorąc  udział w kolejnej już rozprawie, gdzie przed sądem stanął kierowca prowadzący samochód pod wpływem alkoholu. Sprawa jest bardzo pouczająca, ponieważ sprawcy próbował  „pomóc”  członek rodziny składając fałszywe zeznania. Świadek ten broniąc wujka złamał prawo, dlatego na wniosek prokuratora także stanie przed sądem za składanie fałszywych zeznań.


15 marca 2017
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO - od Prokuratora przed sąd