...z humanistycznej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Młodzież z V LO  na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.

Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.  „Przestępca pozostawia ślad, czyli o trudnej pracy kryminalistyków na miejscu zbrodni”. To temat jednego z warsztatów, w jakich uczestniczyli uczniowie klas „ D” -europejskich z edukacją obywatelsko-prawną ( V LO ). Zajęcia dały możliwość zestawienia pracy kryminalistyków, którą znamy z filmu kryminalnego lub thrillerów,  z rzeczywistością. Teraz już wiemy ile trwają badania DNA, jak wygląda badanie i jaka odpowiedzialność ciąży na badających miejsca przestępstwa.

  Tego samego dnia, tj. 27 marca,  uczniowie uczestniczyli jeszcze w innych  wykładach i warsztatach prowadzonych na Uniwersytecie Humanistyczno - Społecznym we Wrocławiu. "Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?". Zajęcia prowadzone przez wykładowców uczelni umożliwiły nie tylko poznanie praw jakie zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia, ale też jakie obowiązki na nim ciążą i jakie za łamanie prawa grożą mu konsekwencje. Po warsztatach wracaliśmy w różnych nastrojach, jedni byli zamyśleni, inni podekscytowani zdobytą wiedzą- ale nikt nie był obojętny.


5 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.
Przejdź do - KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM

KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM

Klasy I d i II d odwiedziły proikutature w Legnicy.

7 lutego 2017
Czytaj więcej o: KLASY EUROPEJSKIE PRZED PROKURATOREM

Dni Prokuratorskie w V Liceum !

Klasy europejskie z edukacja prawną tym razem wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez Panią Prokurator Prokuratury Okręgowej w Legnicy i przyszłych prokuratorów – aplikantów. Podczas zajęć młodzież poznała podstawowe pojęcia prawne a także skutki braku przestrzegania prawa. Dużym zainteresowanie cieszyły się zagadnienia dotyczące przestępstw popełnianych przez młodych ludzi, przestępstw w internecie a także jak często nieświadomie łamiemy prawo. Podnosząc poziom kultury prawnej łatwiejszym stało się zrozumienie zasady prawa rzymskiego „ nieznajomość prawa szkodzi”. Jednocześnie uczniowie dowiedzieli się od aplikantów jak przygotować się na studia prawnicze, jak wyglądają studia i aplikacje. Dzięki takim spotkaniom nie tylko poznajemy wiadomości o prawie, sprawnej poruszamy się w urzędach i innych instytucjach, sądzie ale także decydujemy o przyszłej ścieżce zawodowej. Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości prawnych przez specjalistów, podających wiele przykładów z praktyki czyni zajęcia niezwykle atrakcyjnymi. Kolejny krok to warsztaty prowadzone przez aplikantów. Tym razem spróbujemy na konkretnych przykładach ułożyć mowy prokuratorskie i na podstawie kodeksu karnego żądać wyroku, dla łamiących prawo

A potem……….

Dni radcowskie i spotkania z radcą prawnym i aplikantem radcowski, absolwentem naszej szkoły