...z humanistycznej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”

Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”

15 marca 2018 roku uczniowie V LO – Wojciech Szymański i Emil Misztal reprezentowali naszą szkołę na dolnośląskich eliminacjach „Olimpiady Solidarności”. Konkurs odbywał się we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia, kolebce dolnośląskiej Solidarności. Prawie stu uczniów z Dolnego Śląska zmierzyło się z testem wiedzy z historii najnowszej Polski z lat 1970-1990.

20 marca 2018
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO na „Olimpiadzie Solidarności”
Przejdź do - Wizyta w teatrze

Wizyta w teatrze

W naszej szkole od lat wielu działa „Koło przyjaciół teatru”. Celem jego działania jest promocja obcowania ze sztuką wysoką i popularyzacja ciekawego uczestnictwa w życiu kulturalnym.W tym sezonie teatralnym 2017/2018 byliśmy już na „Kordianie” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu, na „Opowieści wigilijnej” we Wrocławiu a ostatnio 28.02.2018 roku na „Mayday”. Przednia zabawa, świetna gra aktorska. Ogromnie wszystkim polecamy. Oświeceniowa zasada „bawiąc uczyć” niech będzie dla każdego myślą przewodnią w pracy nad sobą na drodze samorozwoju. Życzy opiekun Anna Gębska, chwile zatrzymane - na pamiątkę dołączam poniższe zdjęcia.

8 marca 2018
Anna Gębska
Przejdź do - V Liceum Ogólnokształcące i wyłudzenie-sprawa w sądzie!!!

V Liceum Ogólnokształcące i wyłudzenie-sprawa w sądzie!!!

Tym razem klasa 1D, dnia 05 XII br. miała możliwość wziąć udział w rozprawie sądowej, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Legnicy. Postępowanie dotyczyło próby wyłudzenia pewnej kwoty pieniężnej. Uczniowie podjęli dyskusję z sędzią prowadzącym proces, na temat wykonywanego przez niego zawodu oraz zasad i norm prawnych obowiązujących w naszym państwie.

Dla uczniów V LO było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż na własne oczy przekonali się jak funkcjonuje sądownictwo.

Miejmy nadzieję, że to nasi zdolni uczniowie, w przyszłości podejmą pracę związaną z prawem. Kierunek klasy 1D sam na to wskazuje, ponieważ jest to klasa z edukacją obywatelską.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji :) 

18 grudnia 2017
Przejdź do - Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

W czwartek, 30 listopada 2017, klasa 3D po raz kolejny udała się do sądu, by móc uczestniczyć w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Pod opieką Pani mgr Anny Sobkowiak, uczniowie mogli po raz kolejny poczuć atmosferę na sali sądowej, a także, jak ujął to Pan Sędzia, doznać "prawdziwej lekcji życia”. Dla klasy "D" była to kolejna okazja na poszerzenie wiedzy ściśle wiążącej się z jej profilem - europejsko-prawnym.

Na początku sędzia zawodowy, sędzia pomocniczy i ławnicy zapoznali ich z naczelnymi zadaniami oraz etapami procesu karnego. Po raz pierwszy mieli również okazję zetknąć się z zasadami publiczności oraz jawności procesu sądowego, które pełnią fundamentalną rolę w społeczeństwie, umożliwiając mu bezpośrednią kontrolę nad władzą sądowniczą.

Podczas tej wizyty, wśród uczniów dało się wyczuć podekscytowanie oraz niepewność. Powodem była ranga samej rozprawy, która odbyła się w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Dotyczyła ona zabójstwa.

13 grudnia 2017
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO w sprawie o zabójstwo!!!

Uczniowie V LO - od Prokuratora przed sąd

Uczniowie V  LO - OD PROKURATORA  PRZED  SĄD


Po zapoznaniu się z pracą prokuratury, uczniowie V LO  obserwują biorąc  udział w kolejnej już rozprawie, gdzie przed sądem stanął kierowca prowadzący samochód pod wpływem alkoholu. Sprawa jest bardzo pouczająca, ponieważ sprawcy próbował  „pomóc”  członek rodziny składając fałszywe zeznania. Świadek ten broniąc wujka złamał prawo, dlatego na wniosek prokuratora także stanie przed sądem za składanie fałszywych zeznań.


15 marca 2017
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO - od Prokuratora przed sąd
Przejdź do - Uczniowie V LO - od Prokuratora przed Sąd

Uczniowie V LO - od Prokuratora przed Sąd

Uczniowie V  LO - OD PROKURATORA  PRZED  SĄD


Po zapoznaniu się z pracą prokuratury, uczniowie V LO  obserwują biorąc  udział w kolejnej już rozprawie, gdzie przed sądem stanął kierowca prowadzący samochód pod wpływem alkoholu. Sprawa jest bardzo pouczająca, ponieważ sprawcy próbował  „pomóc”  członek rodziny składając fałszywe zeznania. Świadek ten broniąc wujka złamał prawo, dlatego na wniosek prokuratora także stanie przed sądem za składanie fałszywych zeznań.


15 marca 2017
Czytaj więcej o: Uczniowie V LO - od Prokuratora przed Sąd
Przejdź do - Nowe technologie, rewolucja technologiczna a wolności obywatelskie – Europejski Dzień Prawnika w V LO

Nowe technologie, rewolucja technologiczna a wolności obywatelskie – Europejski Dzień Prawnika w V LO

Uczniowie klas „D” wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Naczelną Radę Adwokacką w ramach Europejskiego Dnia Prawnika i Europejskiego Dnia Sprawiedliwości. Tegorocznym tematem był wpływ nowych technologii na wykonywanie zawodu prawnika i świadczenie usług prawnych.  Zajęcia z młodzieżą poprowadził absolwent naszej szkoły, doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Przedsiębiorczości, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych, autor i współautor wielu opracowań naukowych dotyczących stosowania technik informatycznych  w funkcjonowania państwa  – Jakub Rzucidło. Zajęcia były świetnym sposobem na podniesienie świadomości prawnej.


2 listopada 2017
Przejdź do -  Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych

Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych


Uczniowie klas IIId, II d d oraz IIIb wzięli udział w konferencji naukowej” 500 lat Reformacji w Europie” Wykłady prowadzone przez dr Radosława Łazarza, dr Roberta Żeleźnego, dr Piotra Budowskiego, prof. W. Hładkiewicza oraz pastora Jerzego Gansela umożliwiły poszerzenie i utrwalenie wiedzy z XVI w. Europy  i określenie roli w tym czasie Legnicy, co  dało podstawy do lepszego poznania historii regionalnej.
Niezwykle istotne było przypomnienie roli jaką odegrali w historii Jan Hus, Marcin Luter, Jan Kalwin i Huldrych Zwingli. Co można uznać za ciekawe, łączyło ich bycie katolickimi duchownymi, a także dążenie do wprowadzenia liturgii w języku ojczystym.

30 października 2017
Czytaj więcej o: Uczymy się nie tylko w ławach szkolnych
Przejdź do - Młodzież z V LO  na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.

Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.  „Przestępca pozostawia ślad, czyli o trudnej pracy kryminalistyków na miejscu zbrodni”. To temat jednego z warsztatów, w jakich uczestniczyli uczniowie klas „ D” -europejskich z edukacją obywatelsko-prawną ( V LO ). Zajęcia dały możliwość zestawienia pracy kryminalistyków, którą znamy z filmu kryminalnego lub thrillerów,  z rzeczywistością. Teraz już wiemy ile trwają badania DNA, jak wygląda badanie i jaka odpowiedzialność ciąży na badających miejsca przestępstwa.

  Tego samego dnia, tj. 27 marca,  uczniowie uczestniczyli jeszcze w innych  wykładach i warsztatach prowadzonych na Uniwersytecie Humanistyczno - Społecznym we Wrocławiu. "Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?". Zajęcia prowadzone przez wykładowców uczelni umożliwiły nie tylko poznanie praw jakie zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia, ale też jakie obowiązki na nim ciążą i jakie za łamanie prawa grożą mu konsekwencje. Po warsztatach wracaliśmy w różnych nastrojach, jedni byli zamyśleni, inni podekscytowani zdobytą wiedzą- ale nikt nie był obojętny.


5 kwietnia 2017
Czytaj więcej o: Młodzież z V LO na miejscu zbrodni – to nie tak jak w filmie.