Jesteś tutaj: Start / Historycznie w V LO

Historycznie w V LO

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - 101 rocznica odzyskania niepodległości

101 rocznica odzyskania niepodległości

101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy  w piątek. Uroczystość została zaplanowana w formie koncertu piosenki polskiej, związanej z wolnością, niepodległością, historią Polski. Koncert pięknie i z wyczuciem poprowadziły Gabriela Szpotowicz i Wiktoria Kąklewska. Szczególnie dziękujemy też wykonawcom: Wiktorowi Dymitrakowi (II e), Julii Kaczmarek (II e), Natalii Kruk (III B), Oli Dobrowolskiej ( II c), Dominikowi Zarembie (II e) i Jakubowi Nowakowi (II e). I oczywiście fotorelacja z pięknej uroczystości:)

8 listopada 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - Spacer historyczny - Legnica: Mała Moskwa

Spacer historyczny - Legnica: Mała Moskwa

Legnickie spacery historyczne to ciekawy sposób poznania miasta i jego historii. Są miejsca, które mijamy codziennie, nie znając ich niezwykłej historii. Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Miasto Legnica rozpoczęły na nowy cykl spacerów miejskich, w ramach którego badacze legnickiego Muzeum wyruszą w głąb miasta pokazując nam jego ukryte oblicze, przywracając zapomniane historie.

Na takim właśnie spacerze, zatytułowanym Legnica - Mała Moskwa, byliśmy wczoraj w składzie: prof. J. Rząsa, prof. J. Świącik, klasa I BG. Pogoda nam sprzyjała, zatem pełni zapału, w nieco nostalgicznej ale słonecznej aurze złotej jesieni, odbyliśmy spacer śladami polsko - radzieckiej Legnicy z lat 1945 - 1960. 

23 października 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - "W samo południe" w V LO

"W samo południe" w V LO

W naszej szkole 30 rocznicę pierwszych, częściowo wolnych, wyborów w Polsce po II wojnie światowej, uczciliśmy radośnie. Uczniowie przygotowali prezentacje, gazetki i kolaże, a 11 zespołów zmagało się z historycznym kahootem, którego zwycięzców przedstawiamy poniżej:

I miejsce - zespół z klasy II A w składzie: Melike Ciritzi, Klaudia Jeremiejko, Wiwianna Kinal

II miejsce - zespół z klasy I E w składzie: Kornelia Kmita, Natalia Mieleszczenko, Natan Gołuch

III miejsce - zespół z klasy I D w  składzie: Aneta Wiatr, Konrad Kowalik, Franciszek Fijałkowski

Gratulujemy  Zwycięzcom!!!! i dziękujemy wszystkim uczestnikom, dla których przygotowałyśmy nagrody pocieszenia - do odebrania na najbliższej lekcji historii u prof. A Sobkowiak lub J. Świącik.

A oto krótka fotorelacja dla Was:)

4 czerwca 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - 4 czerwca 1989 r. minęło trzydzieści lat...

4 czerwca 1989 r. minęło trzydzieści lat...

Zapraszamy przedstawicieli wszystkich klas do udziału w szkolnym konkursie "4 czerwca wybraliśmy wolność". Konkurs dla trzyosobowych zespołów będzie przeprowadzony w formie kahoota we wtorek, 4 czerwca 2019 r., w sali 21 o godzinie 11:00. Wyniki ogłoszone zostaną "w samo południe":) Serdecznie zapraszamy!

  • W konkursie mogą brać udział uczniowie V LO.
  • Zespół konkursowy składa się z trzech osób (tej samej klasy lub różnych klas).
  • Forma konkursu - kahoot. Pytania zamknięte.
  • Tematyka konkursu: 4 czerwca 1989 - dlaczego to ważna data dla Polaków?
  • Ogłoszenie wyników: 4 czerwca 2019 r. w samo południe
  • Rozdanie nagród - podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego
31 maja 2019
J.L.Ś.
Przejdź do - Święta z historią

Święta z historią

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, co w przekładzie na język uczniowski oznacza, że będą dwa długie tygodnie przerwy świątecznej. Co zamierzacie przeczytać? Co planujecie obejrzeć? A może kogoś wciągnie political fiction i co by było, gdyby...?  Jeśli ktoś z Was zamierza się zakopać pod kocem z historyczną lekturą, albo obejrzeć film lub serial historyczny, niech nie będzie chytrusem i podzieli się wrażeniami. Za najlepsze recenzje można dostać całkiem pożądaną pod koniec semestru ocenę:)

9 grudnia 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Gala finałowa - Mamy Niepodległą!

Gala finałowa - Mamy Niepodległą!

Wielki dzień za nami! W naszej szkole rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zawsze organizowana jest z tak zwanym "wielkim hukiem", ale z tegorocznymi obchodami niewiele z dotychczasowych akcji może się równać. Rozpoczęliśmy etiudą, przygotowaną, nagraną i zmontowaną przez klasę I e. Za dowodzenie tą operacją odpowiadał Kordian Stąsiek. Etiuda zakończyła się zaśpiewanym i zagranym na żywo utworem, napisanym specjalnie na tę okazję. Piosenkę "Wolność" wykonali: Jakub Nowak (gitara, saksofon, wokal), Natalia Godziło - Godlewska (gitara), Wiktor Dymitrak (pianino).

Z pięknymi utworami wystąpiły także zwycięzczynie szkolnego konkursu Śpiewająco w niepodległość: Laura Sawicz z piosenką "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" oraz Natalia Kruk z pięknym wykonaniem "Wspomnienia".

Było wiele nagród, wzruszeń, ciepłych słów i atmosfery radosnego świętowania. Po Gali na sali gimnastycznej odbył się wernisaż wystawy "Moja wolność" - przygotowanej przez uczniów pod opieką prof. Makowskiego. 

a oto link do naszej niepodległościowej etiudy, przygotowanej przez klasę I e:

https://www.youtube.com/watch?v=-TLRDpqE7vY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2Ncnd3ctJZEuXyP1mDEvNQrs7cY3ozp1FZfu3tCVVpnHAfqz9fde8FxrM

Rozstaliśmy się w atmosferze podniosłej, ale pełnej optymizmu i pogody. Spełnienia marzeń w wolnej Polsce!

13 listopada 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Gala finałowa - Mamy Niepodległą!
Przejdź do - Żywe obrazy NIEPODLEGŁEJ w V LO

Żywe obrazy NIEPODLEGŁEJ w V LO

Po raz kolejny w naszej szkole odbyl się konkurs międzyklasowy "Żywe obrazy". W tym roku tematyka dotyczyła oczywiście Niepodległej, a zatem do rozlosowania były obrazy z kategorii polskie malarstwo historyczne. Dominował Jan Matejko, ale były także dzieła Artura Grottgera, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego , Stefana Garwatowskiego i innych.

Losowanie odbyło się już 4 paździenika, zatem klasy miały naprawdę dużo czasu na przygotowanie. Jury (prof. Dorota Popek - Ogórek, prof. Joanna Świącik, p. Grzegorz Majewski), pod kierownictwem Pani Dyrektor, Ewy Bońdos, przyznawało punkty za podobieństwo do oryginału, dekoracje, charakteryzację, rekwizyty, zaangażowanie klasy.  Zwycięstwo i I miejsce przypadło klasie I b, która już może wybierać film (nagrodą za I miejsce były  bilety do kina na wybrany film). Miejsce II zajęła klasa II c, a trzecie ex aequo klasy III a i II b.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

12 listopada 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Żywe obrazy NIEPODLEGŁEJ w V LO
Przejdź do - Historyczny kahoot

Historyczny kahoot

Historyczne zmagania zespołowe to w naszej szkole już tradycja. Tegorocznym tematem była oczywiście historia odrodzonej Polski. Do turnieju kahoota przystąpiły trzyosobowe drużyny, których zadaniem było odpowiedzieć 20 na pytań. A oto zaskakujące wyniki tego konkursu:

pokonując wszystkie zespoły maturzystów I miejsce zajęła klasa I d i zespół w składzie:

Gabriela Szuleka, Aneta Wiatr, Gabriel Szczepański!

Na drugim miejscu uplasował się zespół z III b w składzie: Gabriela Piotrowska, Julia Ludwikowska, Laura Sawicz

a trzecie miejsce zajęła męska reprezentacja klasy III d: Jakub Mroczka, Jakub Żygadło, Bartosz Kapuściński.

Gratulujemy!

10 listopada 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Historyczny kahoot
Przejdź do - Modnie w niepodległość

Modnie w niepodległość

Dziś o 10:00 w sali nr 21 odbył się pierwszy z cyklu konkursów niepodległościowych w naszej szkole. Uczestnicy przygotowali się do konkursu wzorowo i  "Modnie w niepodleglość" wkroczyli:). A oto podium i krótka fotorelacja:

I miejsce - Mateusz Sylwant

II miejsce - Martyna Schmidt

III miejsce - ex aequo: Ania Lichańska i Gabrysia Szuleka

trzy wyróżnienia: Wiktoria Jandura, Alicja Dzitkowska, Małgosia Matczuk.

Serdecznie gratulujemy!!! Nagrody i dyplomy wręczone będą podczas piątkowej Gali.

 

Znak Ministra Edukacji Narodowej

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

5 listopada 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Uczniowie V LO na konferencji historycznej w PWSZ

Uczniowie V LO na konferencji historycznej w PWSZ

Zainteresowani uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli: Marka Biskupa, o. Przemysława Janika i Joanny Świącik, mieli szansę uczestniczyć w popularno-naukowej konferencji, poświęconej setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem konferencji była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy. Najatrakcyjniejsze i świetnie przekazane okazały się wykłady prof. Tomasza Głowińskiego: Gospodarczy i społeczny aspekt odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. oraz prof. Zdzisława Winnickiego: Rada Regencyjna Królestwa Polskiego w dziejach odbudowy państwowości.

29 października 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - "Śpiewająco w niepodległość"

"Śpiewająco w niepodległość"

"Śpiewająco w niepodległość" to konkurs piosenki polskiej i o Polsce. Tegoroczna edycja była szczególna, ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości i większość wykonawców zdecydowala się na patriotyczny repertuar. Jury w składzie:

Przewodnicząca Jury - p. dyrektor, Ewa Bońdos,

Czonkinie Jury: - p.  Monika Bandrów, p. Joanna Świącik

miało duży kłopot z wyborem najlepszego wykonania. Po naradzie, jury ogłosiło następujące wyniki konkursu:

w kategorii występ klasowy:

I miejsce zajęła klasa II c

II miejsce zajęła klasa I a

III miejsce zajęła klasa Ic

w kategorii występ indywidualny jury przyznało dwie pierwsze nagrody i dwa wyróżnienia.

I miejsce zdobyy ex aequo:

Laura Sawicz z piosenką "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" przy akompaniamencie  gitarowym Julii Ludwikowskiej oraz Natalia Kruk z piosenką "Wspomnienie"

wyróżnienia otrzymały Julia Kaczmarek i Melissa Fortwengel

Gratulujemy!!!!

 

7 listopada 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: "Śpiewająco w niepodległość"
Przejdź do - Historyczne warsztaty w Łodzi

Historyczne warsztaty w Łodzi

Najskuteczniej uczyć się przez poznawanie i działanie. Tak właśnie zdobywaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę podczas pobytu w Łodzi, gdzie mieliśmy możliwość uczestnictwa w warsztatach i zajęciach, organizowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W taki sposób zrealizowaliśmy lekcję Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej - lekcję historii  w oparciu o część wystawy "Drogi do Niepodległej 1791-1921. Na koniec układaliśmy gigantyczne puzzle i rozwiązywaliśmy quiz. Najlepsi dostali nagrody:) Druga grupa w tym czasie uczestniczyła w zajęciach pt.: Artur Grottger. Malarz Powstania Styczniowego. Podczas zajęć i prezentacji zapoznaliśmy się z twórczością artysty, historią Powstania Styczniowego, a także spróbowaliśmy swych sił na warsztatach plastycznych, naśladując technikę artysty.

25 października 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Historyczne warsztaty w Łodzi