Jesteś tutaj: Start / Historycznie w V LO

Historycznie w V LO

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Szkolna wystawa „Godność, Wolność, Niepodległość”

Szkolna wystawa „Godność, Wolność, Niepodległość”

W naszej szkole rozpoczęła się zbiórka eksponatów na wystawę „Godność, Wolność, Niepodległość”. Zorganizowanie wystawy, złożonej z pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości Polskiej, zgromadzonych, pogrupowanych i opisanych przez uczniów, jest częścią obowiązkową programu Ministerstwa Edukacji Narodowej, związaną z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W V LO zbieramy eksponaty do końca października (można przekazywać je do prof. Sobkowiak lub prof. Świącik). Wernisaż i otwarcie wystawy planujemy na 9 listopada 2018 r.

 

 

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

8 października 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Niepodległa - obchody 2018 - konkursy

Niepodległa - obchody 2018 - konkursy

W naszej szkole ruszył nabór kandydatów do konkursów, związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zgłoszenia uczestników do naszych historyków czekamy do końca października. A oto lista konkursów, do których możecie się zgłosić i ich skrócone regulaminy:

1. Historyczny Kahoot - konkurs zespołowy, ktorego tematem przewodnim jest proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę i walka o ukształtowanie się granic i ustroju II RP. W konkursie mogą wziąć udział 3osobowe zespoły uczniów naszej szkoły. 

2. Modnie w niepodległość - konkurs mody lat 20. i 30. XX wieku. Do konkursu może przystąpić każdy uczeń V LO, który przygotuje kreację z lat 20. lub 30. XX wieku i krótko o niej opowie.

3. Śpiewająco w niepodległość - konkurs piosenki polskiej z XX wieku. W konkursie można wykonać każdą piosenkę, która nawiązuje do wolności.

4. Konkurs plastyczny "Moja wolność" - w konkursie może wziąć udział każdy uczeń, który wykona pracę konkursową techniką dowolną (grafika komputerowa, rysunek, akwarela, olej, kolaż, znak graficzny) w formie plakatu.

8 października 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Niepodległa - obchody 2018 - konkursy
Przejdź do - Ruszamy z "Niepodległą!"

Ruszamy z "Niepodległą!"

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy uznać za rozpoczęte w V LO. W pierwszym z cyklu spotkań pod hasłem "Spotkaj się z historią żywą i mówioną", mieliśmy ogromną przyjemność gościć wieloletniego przyjaciela naszej szkoły, uczestnika powstania warszawskiego, pana Zbigniewa Grochowskiego. Podczas dwugodzinnej sesji Pan Zbigniew zaprezentowal swoje fotografie (był jednym z fotografów Powstania Warszawskiego), przybliżył rzeczywistość powstańczą i odpowiedział na niezliczone pytania. Dziękujemy Panie Zbigniewie za tę piękną lekcję historii! Wszystkich, którzy nie zmieścili się w sali, zapraszamy na kolejne spotkanie z naszym następnym gościem w październiku.

7 września 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - „BYĆ JAK ONA - EDYCJA II”

„BYĆ JAK ONA - EDYCJA II”

Ruszyła II edycja konkursu „BYĆ JAK ONA ". Celem konkursu jest popularyzacja postaci Ireny Sendler, zainteresownie uczniów historią bohaterki, która z narażeniem własnego życia uratowała ponad 2500 dzieci. Konkurs rozpoczyna się 3 września 2018r. – termin przysyłania prac konkursowych kończy się 20 września 2018 r. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie w formie papierowej portretu Ireny Sendler oraz opis działań podjętych przez bohaterkę. Przeprowadzenie lekcji przybliżającej postać Ireny Sendler i fotorelacja z niej.

Nagrody:
Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie do programu realizowanego podczas 7 dniowego wyjazdu (6 noclegów) do Zakopanego lub Kawęczynka na Roztoczu w roku szkolnym 2018/2019 w wyznaczonym przez Fundację terminie i miejscu (październik, listopad, grudzień 2018r.) oraz nagrody ufundowane przez Rzecznika Praw Dziecka. Prace nagrodzone w konkursie „Być Jak Ona” zostaną przekazane na wystawę ufundowaną przez Rzecznika Praw Dziecka.
I Miejsce - 50% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.
II Miejsce.- 40% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.
III Miejsce  - 30% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.

Wyniki konkursu będą ogłoszone 25 września 2018 r. Zgłoszenia do prof. Sobkowiak lub prof. Świącik. Czekamy tylko do 6 września! Warto:)

31 sierpnia 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Książki i atlasy

Książki i atlasy

Kochani historyczni, bardzo nam przyjemnie, ponieważ zauważyłyśmy, że z ogromną niecierpliwością domagacie się książek do historii! I wybieracie pogoń za podręcznikami, zamiast cieszyć się ostatnimi dniami wolności:) Poniżej publikuję wykaz podręczników z historii, wosu i HISu, z oczekiwaniem, że na 4 września to już będziecie gdzieś w połowie;) Wszystkie książki są dokładnie takie, jak w latach ubiegłych.

i żeby było jasne - tęskniłyśmy za Wami!:)

HISTORIA - wydawnictwo NOWA ERA

klasa I Podręcznik „Poznać przeszłość. Wiek XX”, zakres podstawowy

klasa II seria Zrozumieć przeszłość, część 1 Starożytność i średniowiecze, część 2 czasy nowożytne

klasa III seria Zrozumieć przeszłość, część 3 lata 1815 - 1939, część IV dzieje najnowsze po 1939

+ atlas historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych od starożytności do współczesności

Historia i społeczeństwo - wydawnictwo Nowa Era

klasa II - 1 Ojczysty panteon i ojczyste spory, 2 Rządzący i rządzeni

klasa III - 3. Wojna i wojskowość, 4 - Europa i świat

Wiedza o społeczeństwie - klasa I - zmieniła się szata graficzna podręcznika, ale zawartość pozostała niezmieniona. Wydawnictwo szkolne PWN, zakres podstawowy. Najlepiej poczekać do lekcji organizacyjnej, pokażemy:)

31 sierpnia 2018
Przejdź do - Historycy V LO na start!!!

Historycy V LO na start!!!

Ależ będzie się działo! Nasza szkoła znalazła się wśród szczęśliwców, którzy otrzymają ministerialną dotację na realizację obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu przystąpiło ponad 2500 szkół z całej Polski, w Legnicy dotację otrzymają dwie szkoły, w tym nasza (większą:)). Będą konkursy: indywidualne, klasowe, zespołowe, śpiewane, recytowane i ubierane... Już niedługo! I oczywiście zaplanowane są w budżecie świetne nagrody:) Jesteście gotowi? to zaczynamy!:)

a tutaj link do strony ministerstwa i pełen wykaz szkół:

https://men.gov.pl/niepodlegla/rozstrzygniecie-konkursu-men-w-projekcie-edukacyjnym-godnosc-wolnosc-niepodleglosc

 i zapomniałabym dopisać - wszyscy, którym postawiłyśmy na koniec roku 4 i 5 mają gwarantowane miejsca na trzydniowej wycieczce w październiku. Wycieczka w znacznym stopniu sfinansowana będzie właśnie ze środków grantowych. Warto jednak pouczyć się historii;)

 

31 sierpnia 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Konkurs "Nauka historii to dla mnie..." rozstrzygnięty!:)

Konkurs "Nauka historii to dla mnie..." rozstrzygnięty!:)

Przez dwa tygodnie, do piątku 15 czerwca, czekaliśmy na prace konkursowe, w których w dowolny sposób (słowem, obrazem, filmem), należało dokończyć zdanie: "Nauka historii to dla mnie...". Wpłynęło 21 prac, w przeróżnych formach, nawet wierszem!:) Komisja konkursowa w składzie:

pani Dyrektor Ewa Bońdos,  pani prof. Anna Sobkowiak, pani prof. Joanna Świącik

zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej i trzech wyróżnień.

18 czerwca 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Konkurs "Nauka historii to dla mnie..." rozstrzygnięty!:)
Przejdź do - "Nauka historii to dla mnie...."

"Nauka historii to dla mnie...."

"Nauka historii to dla mnie...." - dokończ zdanie!:) Możesz dokończyć pisemnie, rysunkowo, plakatowo, filmowo:) Czekamy na prace to 15 czerwca i mamy baaaardzo atrakcyjne nagrody:D

 

Prace można oddawać do prof. A Sobkowiak lub prof. J. Świącik, do 15 czerwca godz. 11.00 - rozstrzygnięcie - "W samo południe":)

7 czerwca 2018
J.L.Ś.
Przejdź do - Amerykański profesor gościem V LO!

Amerykański profesor gościem V LO!

W V LO uczymy się historii w klasach, w muzeach, na wystawach, podczas spotkań z ciekawymi ludźmi. Taka lekcja "żywej historii" zapamiętana jest szybciej i pozostaje na dłużej w pamięci. Dziś mieliśmy okazję porozmawiać o czasach transormacji ustrojowej i latach 80. XX wieku z gościem specjalnym - swoją obecnością i wykładem zaszczycił nas Prof. Padraic Kenney, historyk i specjalista od stosunków międzynarodowych, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i Polski, profesor na Uniwersytecie Indiana. Książki jego autorstwa to m.in.: Rewolucyjny karnawał: Europa Środkowa 1989 (2005), Wrocławskie zadymy (2007), Budowanie Polski Ludowej: robotnicy a komuniści 1945–1950 (2015).

28 lutego 2018
Czytaj więcej o: Amerykański profesor gościem V LO!
Przejdź do - II Turniej Historyczny ruszył!

II Turniej Historyczny ruszył!

Do 23 lutego czekamy na zgłoszenia gimnazjalistów do II Turnieju Historycznego. W tym roku Turniej przeprowadzony będzie metodą kahoota, czyli przez smartfony. Zapraszamy trzyosobowe zespoły uczniowskie, szczegóły i terminarz w regulaminie Turnieju. Gwarantujemy doskonąłą zabawę i mamy super atrakcyjne nagrody!

Czytaj więcej o: II Turniej Historyczny ruszył!
Przejdź do - Niepodległość - to brzmi dumnie

Niepodległość - to brzmi dumnie

Szkolną Akademię z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodlełości poprowadzili: Monika Muratova i Piotr Krasecki. 99 lat niepodległości w V LO uczciliśmy wystawą, spotkaniem z zaproszonym gościem - uczestnikiem powstania warszawskiego, akcją: Mamy NIepodległą, koncertem " i biało - czerwonymi balonikami. Było pięknie, nastrojowo, radośnie.

Czytaj więcej o: Niepodległość - to brzmi dumnie
Przejdź do - Mamy Niepodległą!

Mamy Niepodległą!

Mamy Niepodległą! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Czytaj więcej o: Mamy Niepodległą!