Jesteś tutaj: Start


Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

Zapraszamy Uśmiech

 

Z ostaniej chwili ...

Powiększ zdjęcie TEDED%20V%20LO

V LO w Nowym Jorku:)

Uczniowie V LO, jako jedyni z całej Polski, zakwalifikowali się do wyjazdu edukacyjnego, organizowanego w Stanach Zjednoczonych przez TED-Ed, platformę edukacyjną! TED-Ed talks to wystąpienia prezentowane  w języku angielskim na tematy związane z zainteresowaniami i pasjami młodych ludzi, a konferencja dotyczy właśnie wystąpień publicznych i warsztatów związanych z tym tematem. W ubiegłych latach nasi uczniowie pod opieką prof. Małgorzaty Guzickiej, również wyjeżdżali na konferencję TED-Ed Weekend i fantastycznie reprezentowali szkołę i nasze miasto. Prof. Guzicka ubiegała się o wsparcie projektu przez różnych sponsorów, którzy umozliwili wyjazd uczniów. W tym roku również potrzebne jest dofinansowanie do biletów, w kwocie 15000 zł. A oto apel naszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do udziału w tegorocznym nowojorskim  wydarzeniu.: "Pomóż nam osiągnąć nasz cel i spełnić największe marzenie! Taka szansa może się już nigdy nie powtórzyć..." Dorzuć się do zrzutki! Zachęcamy i dziękujemy:)

https://zrzutka.pl/c6j5ku

 

15 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: V LO w Nowym Jorku:)
Powiększ zdjęcie ŻYCZENIA

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

Grono Pedagogiczne oraz wszyscy Pracownicy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy, składają swoim Uczniom i Absolwentom życzenia samych sukcesów, wysokich ocen i życzliwości, we wzajemnych relacjach:) Niech Moc będzie z Wami!:) Nie tylko dziś:D

14 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...
Powiększ zdjęcie Prawybory%20parlamentarne%20w%20V%20LO

Wyniki prawyborów w V LO

Możemy już opublikować wyniki prawyborów w V LO. Nasza akcja odbyła się w środę, wszyscy zainteresowani mogli oddać głosy w lokalu wyborczym (Różowa Sala) od rana do 13:30. W składzie Szkolnej Komisji Wyborczej pracowali: Bartosz Rybczyński (Przewodniczący KOmisji), Ola Dobrowolska (Zastępca), Członkowie Komisji: Sandra Prych, Szymon Prus, Natan Gołuch, Aneta Wiatr, Kornelia Kmita, Natalia Mieleszczenko. Fotoreportaż z prawyborów przygotowały: NIkola Piotrowska, Agnieszka Szczęśna, Aleksandra Kowalska.  Dziękujemy wszystkim za pracę i aktywną postawę. A oto wyniki prawyborów w naszej szkole:

Liczba uprawnionych do głosowania 590 (100%)

Liczba oddanych głosów 352  (59. 6%)

w tym ważnych 345 (58,4 %)

nieważnych 7 (1,18%)

FREKWENCJA WYBORCZA:  59,6%

KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 19 głosów (5,3%)

KW Prawo i Sprawiedliwość  - 35 głosów (9.9%)

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej  - 181 głosów (51, 4%)

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość -  56 głosów (15,9%)

KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 67 głosów (19%)

KW Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 6 głosów (1,7%)

14 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Wyniki prawyborów w V LO
Powiększ zdjęcie Olga%20Tokarczuk

Nobel dla polskiej pisarki!

10 października przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury dla Olgi Tokarczuk  za powieść "Bieguni". Jest to druga Nagroda Nobla w tej dziedzinie przyznana kobiecie. Poprzednią w 1996 r. otrzymała Wisława Szymborska.

10 października 2019
J.L.Ś., B.F.
Czytaj więcej o: Nobel dla polskiej pisarki!
Powiększ zdjęcie Wolontariusze%20V%20LO%20pomagają%20przy%20Legnickim%20Półmaratonie

Dziękujemy wolontariuszom!

Uczniowie V LO z klas: 1c,1cg,2c,1dg,1a pomagali kolejny raz jako wolontariusze w organizacji Legnickiego Półmaratonu. 6 października nasza młodzież poświęciła swój wolny czas, aby podawać biegaczom wodę i napoje izotoniczne. Brawo dla wszystkich zaangażowanych!

więcej zdjęć pod adresem: http://osir.legnica.eu/2019/10/10/legnica-polmaraton-legnicka-dziesiatka/?c=polmaraton

 

7 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Dziękujemy wolontariuszom!
Powiększ zdjęcie Okładka%20reportaży%20

Złotorynianin Laureatem Nagrody Literackiej NIKE

Nagroda Literacka NIKE to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie mogły startować wszystkie gatunki literackie. Lista 20 nominowanych książek jest ogłaszana w maju danego roku. We wrześniu natomiast ogłasza się finałową siódemkę, z której wyłania się najlepszą książkę roku. Decyzję o laureacie Jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. W 2019 r. był to 6 października a laureatem został Mariusz Szczygieł za tom reportaży "Nie ma".

7 października 2019
J.L.Ś., B.F.
Czytaj więcej o: Złotorynianin Laureatem Nagrody Literackiej NIKE
Powiększ zdjęcie logo%20akcji%20Młodzi%20głosują

"Młodzi głosują" w V LO

Wybory to Twoja sprawa!

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zostali przeszkoleni do udziału w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują" w trakcie dwudniowego, wyjazdowego szkolenia i teraz pełni werwy i energii mogą podzielić się wiedzą i zorganizować prawybory szkolne. W naszej szkole prawybory parlamentarne odbędą się we środę, w godzinach 9:00 - 12:00.

Program „Młodzi Głosują+” jest realizowany w ramach projektu nr POWR.03.01.00-00-T065/18 pt. „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych”, zwanym dalej Projektem. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet III: Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.

7 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: "Młodzi głosują" w V LO
Powiększ zdjęcie pies%20i%20kot%20plakat

Tydzień zwierząt w V LO

"Ratując jednego psa nie zmienisz całego świata. Ale cały świat zmieni się dla jednego psa".

Klasy I i II c, pod opieką pani prof. Małgorzaty Marczyk, opiekuje się tegorocznym tygodniem zwierząt. Dostrzegamy potrzeby czworonogów i staramy się pomóc w możliwy dla społeczności licealnej sposób, czyli poprzez zbiórkę rzeczy do schorniska. Zbieramy: KOCE, KOŁDRY, PODUSZKI, MOKRĄ I SUCHĄ KARMĘ, ZABAWKI DLA ZWIERZĄT. Wszyscy, którzy zdecydują się wesprzeć tę zbiórkę prosimy o przynoszenie rzeczy do sali nr 18 do końca tygodnia (11 października). Dziękujemy za wsparcie, bo wierzymy, że z Waszej strony będzie duży odzew:)

7 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Tydzień zwierząt w V LO
Powiększ zdjęcie Spotkanie%20z%20książką

Spotkanie z książką

4 października odbyło się spotkanie z książką w ramach ogólnopolskiego Dnia Głośnego czytania, które przypada 29 września. dzień ten został ustanowiony z Inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Nasze spotkanie nawiązywało też do akcji narodowego czytania, które odbywa się od 2012 r. z inicjatywy Prezydenta RP. W tym roku prezentowane były nowele polskie. nasi uczniowie przygotowali fragmenty takich utworów jak: "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, 'Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej i "Na wakacjach" Bolesława Prusa. 
Jest to wybór tekstów, w których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką Krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Bardzo dziękuję uczniom klasy Id, Ieg i II e za przygotowanie spotkania: Amelii Socha, Marcie Krasnym, Magdzie Dąbrowskiej, Angelice Ptaszek i Natanowi Gołuchowi. 
4 października 2019
J.L.Ś., B.F.
Czytaj więcej o: Spotkanie z książką
Powiększ zdjęcie Ela%20Poznar

Nasza absolwentka - pierwsza kobieta w sztabie reprezentacji Polski w siatkówce!

Absolwentka V LO, klasy medialnej, Ela Ponzar, jest kierownikiem drużyny polskich siatkarzy, rywalizujących obecnie w Final Six Ligi Narodów w Chicago. Co mówi o swoich zadaniach i pracy możecie przeczytać pod linkami wywiadów:

https://sport.tvp.pl/43436117/pierwsza-kobieta-w-sztabie-reprezentacji-moim-zadaniem-jest-ogarnac-chaos

http://www.sport.pl/siatkowka/7,64948,25245092,jak-sie-pierze-brudy-w-polskiej-kadrze-o-trudach-pracy-team.html

 

3 października 2019
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Nasza absolwentka - pierwsza kobieta w sztabie reprezentacji Polski w siatkówce!
Powiększ zdjęcie Piotr%20Urbański

Trzecie miejsce Piotrka Urbańskiego!

1 pażdziernika 2019r. Legnicki Szkolny Związek Sportowy zorganizował na boisku lekkoatletycznym w parku miejskim indywidualne i drużynowe biegi przełajowe. Nasza szkoła wystawiła 10 osobową reprezentację dziewcząt i 10 osobową reprezentację chłopców. W kategorii dziewcząt najlepszą zawodniczką naszej szkoły była Wiktoria Tyza z klasy 1cG a w kategorii chłopców najlepszy był Piotr Urbański z klasy 2a - zajął trzecie miejsce. W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły V miejsce, zwyciężyła drużyna I LO. Chłopcy zajęli VI miejsce przy triumfie ZSEM. Ogółem w zawodach wzięło udział 150 dziewcząt i chłopców ze szkół średnich. Dopisała piękna jesienna pogoda.

3 października 2019
Agnieszka Dolata
Czytaj więcej o: Trzecie miejsce Piotrka Urbańskiego!

Zapraszamy uczniów klas trzecich na dodatkowe zajęcia z matematyki

Uwaga! Jest zmiana!

Uczniów klas trzecich zapraszamy na dodatkowe zajęcia z matematyki. Plan do pobrania w załączniku.

2 października 2019
dyr Ewa Bońdos
Czytaj więcej o: Zapraszamy uczniów klas trzecich na dodatkowe zajęcia z matematyki