Jesteś tutaj: Start


Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

 REKRUTACJA 2018

                                                         
 

 

Serdecznie witamy na stronie V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy. Jesteśmy jedną z najlepszych szkół średnich w regionie legnickim. Sprawdź naszą ofertę na rok szkolny 2018/2019 oraz nasz profil na Facebooku!

Z ostaniej chwili ...

Powiększ zdjęcie Osobiste%20spotkanie%20Krzyśka%20Skiby%20z%20V%20LO

Skiba był w Legnicy!!!

Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w spotkaniu promocyjnym (21.06.2018r) książki napisanej przez Krzysztofa Skibę, znanego lidera grupy BIG-CYC, autora tekstów i kabareciarza. Mało kto wie, że za swoją działalność w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - wysokim odznaczeniem państwowym. Spotkanie dotyczyło głównie tego właśnie okresu.  W tamtym czasie K. Skiba był jednym z ważniejszych uczestników Pomarańczowej Alternatywy, to i książka głównie o niej.

6 lipca 2018
Grzegorz Majewski
Czytaj więcej o: Skiba był w Legnicy!!!
Powiększ zdjęcie konkurs%20na%20zdjęcie%20z%20wakacji

Ogłaszamy wakacyjny konkurs na fotografię!!!

Uwaga!

Ogłaszamy nowy konkurs.


Dla wszystkich miłośników dobrej fotografii i zwykłych smartfonowych pstrykaczy.


Być może jesteście w Legnicy, Jaworze czy Chojnowie gryząc się decyzją czy i gdzie wyjechać. Niektórzy pewnie wędrują po naszych pięknych górach lub kąpią się na najpiękniejszych polskich plażach. Inni zaś przyjęli wyzwanie dalej od naszych granic. Himalaje, wyspy Bahama czy piękna Chorwacja. Jeżeli macie chęć to będziecie mieli  możność zabłyśnięcia na stronie szkoły z własnym pomysłem. Wystarczy, że umieścicie logo naszej szkoły na zrobionym przez siebie zdjęciu, w dowcipny sposób.  Zdjęcia (max 3), prześlijcie do nas, na adres mailowy szkoły. I pamiętajcie - miejsce nie jest ważne - liczy się pomysł.

Zdjęcia wysyłamy na adres mailowy: sekretariat@vlo.legnica.eu   z dopiskiem w temacie „konkurs wakacyjny”


 Do wygrania prawdziwa kasa.Śmiech

Szczegóły w regulaminie (w załączniku do pobrania).

4 lipca 2018
Małgorzata Szuszkiewicz-Gołębiowska, Tomasz Adamowski
Czytaj więcej o: Ogłaszamy wakacyjny konkurs na fotografię!!!

Wyniki matur od 3.07.2018r.

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego - 3.07.2018r. od godziny 11:00 u wychowawców klas w sali 74 (czytelnia).                               Zapraszamy i trzymamy kciuki Uśmiech.

2 lipca 2018
Grzegorz Majewski
Czytaj więcej o: Wyniki matur od 3.07.2018r.
Powiększ zdjęcie Jak%20tu%20ich%20nie%20kochać?%20Uroda%20i%20skromność%20w%20jednym.

Działo się. Apel z okazji końca roku

Było swobodnie i ciekawie. Miłe twarze, nagrody, wiele ciepłych słów. Wszystko to widać na zdjęciach. Zapraszamy do oglądania.Uśmiech

26 czerwca 2018
Grzegorz Majewski
Czytaj więcej o: Działo się. Apel z okazji końca roku
Powiększ zdjęcie Podziękowanie%20od%20Politechniki%20Wrocławskiej%20za%20współne%20zajęcia%20laboratoryjne

Praktyczne umiejętności labaratoryjne uczniów w V LO

Trzyletnia współpraca z laboratorium chemicznym Politechniki Wrocłwskiej owocuje umiejętnościami praktycznymi naszych uczniów. To coś, czego brakuje uczniom, zaś u nas traktowane jest, jako priorytet. Łatwiej jest zapamiętać przebieg reakcji chemicznej, jeśli samemu się ją wykona. A to przekłada się na późniejsze wyniki maturalne. Praktyka laboratoryjna zdoby jeszcze w liceum może być przepustką na wymarzone studia medyczne. 

Politechnika Wrocławska dziękuje nam za udział w projekcie, a my odpłacamy im się czymś najcenniejszym - zadowoleniem uczniów, przyszłych studentów oraz podniesieniem ich umiejętności praktycznych.

20 czerwca 2018
Monika Bandrów
Czytaj więcej o: Praktyczne umiejętności labaratoryjne uczniów w V LO
Powiększ zdjęcie Zajęcia%20z%20native%20speakerem

Kolejne zajęcia z native speakerem

Kolejne zajęcia z native speakerem już za nami.  Znowu  była świetna atmosfera przy wspólnym udziale klas drugiej b i pierwszej d. Bardzo  fajne jest to, że nie są to tylko sztywne zajęcia. Często mamy okazje uczestniczyć w lekcjach, w których przy fajnym klimacie można na luzie poćwiczyć komunikację w języku angielskim.
 
18 czerwca 2018
DS
Czytaj więcej o: Kolejne zajęcia z native speakerem
Powiększ zdjęcie prace%20konkursowe

Konkurs "Nauka historii to dla mnie..." rozstrzygnięty!:)

Przez dwa tygodnie, do piątku 15 czerwca, czekaliśmy na prace konkursowe, w których w dowolny sposób (słowem, obrazem, filmem), należało dokończyć zdanie: "Nauka historii to dla mnie...". Wpłynęło 21 prac, w przeróżnych formach, nawet wierszem!:) Komisja konkursowa w składzie:

pani Dyrektor Ewa Bońdos,  pani prof. Anna Sobkowiak, pani prof. Joanna Świącik

zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej i trzech wyróżnień.

18 czerwca 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Konkurs "Nauka historii to dla mnie..." rozstrzygnięty!:)
Powiększ zdjęcie Na%201.%20stronie%20gazety%20-%20prof.%20Remigiusz%20Łochowski%20jako%20zwycięzca%20plebiscytu%20

Najlepszy matematyk w mieście to....

Odpowiedź jest oczywista - profesor Remigiusz Łochowski! Kochany przez uczniów, doceniany przez współpracowników. W wolnych chwilach ogląda filmy, seriale, gra w brydża, szachy lub jeżdzi na rowerze. Lubi także pograć w gry, zarówno planszowe jak i komputerowe. Posiada II Klasę Mistrzowską w szachach. I co baaaardzo ważne - jest zwycięzcą plebiscytu Gazety Wrcławskiej "Mój Pitagoras" na najlepszego nauczyciela matematyki Donego Śląska.

https://www.prasa24.pl/gazeta/gazeta-wroclawska/2012-01-10,dw.html#

 

 

15 czerwca 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Najlepszy matematyk w mieście to....
Powiększ zdjęcie niedługo%20wakacje

Najważniejsze w mijającym roku

Zapytaliśmy uczniów naszego liceum, jakie wydarzenie było dla nich najważniejsze, w mijającym roku szkolnym:

- dzień otwarty szkoły. Dla nas jako uczniów tej szkoły było to dobre doświadczenie, bo poznałem wielu ludzi. Była to fajna inicjatywa i duże przedsięwzięcia. Czasem trzeba było szybko reagować na pytania, było to dobre, bo uczyliśmy się prezentacji, dyplomacji:D (Mikołaj)

http://vlo.legnica.eu/art,468,fotorelacja-z-dzia-otwartego-w-naszej-szkole-21032018r

- noc licealna - która szkoła to organizuje? tylko nasza:) to było super!!!! było to zadziwiające przedsięwzięcie, bo nie spodziewałem się, że coś takiego może się udać w szkole. Otwartość nauczycieli na inicjatywy uczniów jest u nas  niesamowita  (Maks)

- święto odzyskania niepodległości, bo byłam wtedy po raz pierwszy w poczcie sztandarowym (Weronika)

- wyjazdy do teatru i "Mayday" - (Klaudia)

- Centrum Historii Zajezdnia, bo dużo się nauczyłam i zapamiętałam - (Weronika)

 - Dzień otwary szkoły, bo mogłem przekazać wiedzę innym, zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do przyjścia tutaj i poznania szkoły i jej atmosfery (Adam)

- wybory nowego samorządu uczniowskiego, bo zaangażowałam się w pracę (Nikola)

15 czerwca 2018
J.L.Ś.
Czytaj więcej o: Najważniejsze w mijającym roku
Powiększ zdjęcie współpraca%20z%20USA

Współraca V LO - USA w Wikipedii!!!!

Nasza szkoła od 2011r. współpracuje z amerykańskimi instytucjami, związanymi z edukacją i kulturą. 7 lat temu wzięliśmy po raz pierwszy udział w konkursie wiedzy o USA: "ZOOM IN ON AMERICA" i od tej pory również organizujemy go w naszej szkole. Rok później dołączyliśmy do programu TEDED Clubs (byliśmy pierwszym klubem w Polsce), a dzisiaj jesteśmy już w Wikipedii. Kontakty z USA trwają do dzisiaj poprzez organizacje konferencji oraz wystaw najlepszych fotografii najpiękniejszych miejsc USA.

Nasz TedEd Club dwukrotnie odwiedził Nowy York i nie tylko brał udział w konferencji, ale także zdobywał wiedzę, uczestnicząc w warsztatach animacji. Corocznym podsumowaniem współpracy jest zaproszenie V LO przez ambasadora USA do udziału w spotkaniu znamienitych osób i przedstawicieli instytucji, zorganizowanego na cześć Święta Niepodległości USA. Odbywa się ono zawsze w Krakowie pod koniec czerwca.

15 czerwca 2018
M.G.
Czytaj więcej o: Współraca V LO - USA w Wikipedii!!!!
Powiększ zdjęcie W%20sądzie

Co w klasach D? Życie Europejczyków

Mija kolejny rok szkolny i wakacje coraz bliżej. Wspominamy więc to wszystko, co się wydarzyło w ławach szkolnych i poza nimi, to wszystko, co poznawaliśmy, to czego się nauczyliśmy i z kim się uczyliśmy, od kogo. Piękne miejsca, które zobaczyliśmy i dzieła, które uzmysłowiły nam jak wielki jest dorobek pokoleń. Nauka może być świetna zabawą, przygodą i uroczą rozrywką. 

14 czerwca 2018
DS
Czytaj więcej o: Co w klasach D? Życie Europejczyków
Powiększ zdjęcie Teleskop%20to%20bardzo%20przydatny%20instrument%20do%20obserwacji%20nieba

Per aspera ad astra – Przez trudy do gwiazd

Astronomiczna środa w „Heweliuszu”

13.06 2018 r. odbył się w naszej szkole wykład pt.: "Dlaczego patrzymy w niebo?" prowadzony przez dr inż. Tomasza Stechnija, pracownika naukowego Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ w Legnicy. W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie naszego liceum. Była to już druga wizyta dr inż. Tomasza Stechnija u nas. Pan Stechnij przedstawił temat w niezwykle ciekawy sposób. Poza teorią przygotował dla uczniów część praktyczną. Wykładowca jako fascynat astronomii pokazał nam zrobione przez siebie zdjęcia wielu planet, gwiazd i gwiazdozbiorów, i zdecydowanie zainteresował wszystkich tematem prezentacji. Dr Stechnij zaprezentował uczniom lornetki, obiektywy i teleskopy, które pochodzą z jego prywatnej kolekcji, jak i są wyposażeniem pracowni fizycznej V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

14 czerwca 2018
DS
Czytaj więcej o: Per aspera ad astra – Przez trudy do gwiazd