Previous Next

Krzysztof Skiba był w Legnicy

Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w spotkaniu promocyjnym (21.06.2018r) książki napisanej przez Krzysztofa Skibę,

znanego lidera grupy BIG-CYC, autora tekstów i kabareciarza. Mało kto wie, że za swoją działalność w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - wysokim odznaczeniem państwowym. Spotkanie dotyczyło głównie tego właśnie okresu. W tamtym czasie K. Skiba był jednym z ważniejszych uczestników Pomarańczowej Alternatywy, to i książka głównie o niej.

Skiba swoją działalność opozycyjną rozpoczął od Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, następnie był członkiem Ruchu Wolność i Pokój, a gdy powstała Pomarańczowa Alternatywa, z miejsca zaangażował się w jej tworzenie w Łodzi. Bez zadęcia i z ogromnym poczuciem humoru opowiadał o własnych przeżyciach, które nierzadko kończyły się aresztem i ukaraniem przez ówczesne sądy doraźne, których rolę pełniły tzw. Kolegia d/s. Wykroczeń. Co ciekawe, pomimo wielu kar, nigdy nie zapłacił grzywien, jakie zostały na niego nałożone. Był jednym z rekordzistów - posiadał do zapłacenia ponad 200 tys złotych, co równało się około 10 średnim miesięcznym wynagrodzeniom.

Działania uczestników Pomarańczowej Alternatywy, do której należał już Skiba, nigdy nie opierały się na przemocy wobec komunistycznej władzy. Były czymś innym, czego ówczesna władza nie znosiła o wiele bardziej - formą prześmiewczą rzeczywistości komunistycznej. Stąd też początki happeningów, które zaczęły pojawiać się coraz częściej. Opowieści o podejmowanych akcjach do dziś budzą salwy śmiechu. Skiba opowiedział nam kilka.
Jedną z nich był happening „Galopująca inflacja”. Uczestnicy biegali po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi z tabliczkami „galopująca inflacja”, a także gwizdali, by zwrócić na siebie uwagę przechodniów. Służby komunistyczne nie znoszące żadnej niezależności, wysłały przeciwko uczestnikom milicję, która próbowała ich aresztować. Następnego dnia ukazała się ulotka kolportowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (organizacja wtedy nielegalna) z komunikatem, że.. skończyły się polskie kłopoty gospodarcze, bowiem “galopująca inflacja” została zatrzymana przez Milicję Obywatelską. Był to czas, kiedy w Polsce rzeczywiście była duża inflacja sięgająca rocznie kilkudziesięciu procent.

Inny znany happening, o jakim opowiadał, to “wrocławskie krasnoludki”. Młodzi ludzie przebrani za krasnali, niektórzy nawet za Królewnę Śnieżkę, opanowali całkowicie centrum miasta. Były ich setki. Milicja nie nadążała z aresztowaniami, tym bardziej, że „krasnoludki” nie tylko nie stawiały oporu, ale same wchodziły do samochodów milicyjnych. Świat obiegła wiadomość, że wozy milicji są przepełnione! Siedzą w nich przecież krasnoludki, oraz Królewny Śnieżki :) Zatrzymani uczestnicy w milicyjnych samochodach słuchali radia, w którym podawano informacje, gdzie i ilu krasnoludków jeszcze należy zatrzymać. Mimo dosyć groźnej sytuacji wywołanej aresztowaniem, zatrzymani nie mogli powstrzymać się od śmiechu.

 Kolejnym udanym happeningiem był „Kto się boi papieru toaletowego?”. W tamtym czasie oczywiście był to produkt, którego notorycznie w sklepach brakowało. Liderzy Pomarańczowej Alternatywy postanowili przebrać się w stroje złożone z papieru, a także go rozdawać na ulicy. Kiedy władze komunistyczne dowiedziały się o planowanej akcji, jednym poleceniem zapełniły wrocławskie sklepy papierem toaletowym w dniu happeningu. W rezultacie oprócz happenerów na ulicy pojawiło się mnóstwo ludzi z papierem toaletowym, który udało im się szczęśliwie kupić. Milicja zaś mając polecenie zatrzymywania wszystkich z papierem – zamykała i uczestników happenigu i niewinnych, nic nie wiedzących o akcji ludzi. Zdarzyły się już mniej zabawne przypadki pobicia tych, którzy nie chcieli oddać milicji tak szczęśliwie zdobytego dobra luksusowego.
To i inne wspomnienia spowodowały, że goście spotkania nie nudzili się mogąc zderzyć z historią opowiedzianą z poczuciem humoru i dystansem wobec rzeczywistości.

 Dla uczniów i pracowników V LO Krzysztof Skiba miał specjalną nagrodę - mogli zrobić sobie z nim zdjęcie i otrzymać autograf. Kilka osób skorzystało, kilka zaś, chyba przez nieśmiałość, nie podeszło - a szkoda. Nie było to pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli z tym znanym artystą. Dwa lata temu grupa z naszej szkoły spotkała się z nim w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie Skiba osobiście oprowadzał naszą grupę po całej wystawie. Liczymy na kolejne spotkanie. 

Prezentacja książki odbyła się w „Stacji Kultura”, która jest inicjatywą Kolei Dolnośląskich. Koordynatorką odpowiedzialną za przedsięwzięcie była Katarzyna Odrowska. Bardzo dziękujemy organizatorowi za tak miłe spotkanie.


Autor: Grzegorz Majewsk

6 lipca 2018

Informacje kontaktowe

Liceum Ogólnokształcące
im. Jana Heweliusza w Legnicy

ul. Senatorska 32, 59-220 Legnica

Telefon: +48 76 862 39 19
E-mail sekretariat@vlo.legnica.eu

Elektroniczna skrzynka podawcza:
/VLOLegnica/SkrytkaESP

Sekretariat dla uczniów i rodziców czynny jest:

Poniedziałek 08:45 - 12:45
Środa 08:45 - 12:45
Piątek 08:45 - 12:45

 

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom Nas o tym.

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-01-10.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Zamknij menu
Wróć na początek strony