Previous Next

Spotykamy się już piętnasty raz

W sobotę 16.03.2019r witaliśmy naszych gości z Wuppertalu.Tym razem odwiedziło nas 10 uczniów i 2

nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły. Nasz wspólny projekt historyczny: "Trudna polsko- niemiecka historia podczas II wojny światowej" był realizowany w Legnicy, Wrocławiu i Warszawie.W niedziele uczestniczyliśmy w warsztatach w Domu Edith Stein we Wrocławiu, następnie odwiedziliśmy Synagogę " Pod białym bocianem"-jedyną,która przetrwała pogrom nocy kryształowej oraz schron przeciwlotniczy na Placu Solnym przypominający nam wydarzenia z czasów Festung Breslau.

W związku z 26 rocznicą współpracy Legnicy z Wuppertalem poniedziałek rozpoczęliśmy spotkaniem z Panem Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim i jego zastępcą Krzysztofem Duszkiewiczem. Uczniowie ze strony niemieckiej wspólnie ze swoimi partnerami z Polski przygotowali szereg pytań do Pana Prezydenta, co wywołało ożywioną dyskusję. Pan Prezydent przybliżył młodym historię naszego miasta i opowiedział o planowanych inwestycjach.
Po wizycie w ratuszu uczniowie wzięli udział w grze miejskiej: "Liegnitz do 1945 roku". Pracując w czterosobowych grupach wraz ze swoimi partnerami z wymiany odkrywali dawne zakątki naszego miasta pamiętające czasy sprawowania władzy przez naburmistrza Oertela Ottomara, lata prawdziwego rozkwitu Liegnitz. Podsumowaniem gry było sprawdzenie wiedzy uczniów na temat odwiedzanych objektów przez Kahoot-quiz. Nie zabrakło w tym dniu też spotkania naszych gości z dyrekcją naszej szkoły dyr Piotrem Niemcem i wicedyr Ewą Bońdos, podczas którego podkreślono istotę naszych wspólnych projektów i omówiono dalsze propozycje współpracy. Po południu uczestnicy projektu wyruszyli do Warszawy.


We wtorek zwiedzając Stare Miasto uczniowie brali udział wraz ze swoimi partnerami z wymiany w grze miejskiej "Powstanie 1944", co przybliżyło im historię tych wydarzeń i ich następstwa. Młodzi byli zaskoczeni ogromem zniszczeń w stolicy w tamtym czasie i tym jak miasto zostało wiernie zrekonstruowane. Znajomość tematu została pogłębiona dzięki wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Podczas projektu uczniowie zostali zaznajomieni z osobą Mary Berg, autorką dziennika prowadzonego w gettcie warszawskim. Chcąc lepiej unaocznić czytane opisy udaliśmy się na teren byłego getta na Muranowie. Grupa widziała fragmenty muru w gettcie, jego granice, kamienice ze śladami kul oraz kościół Wszystkich Świętych stanowiący schronienie dla tysięcy Żydów ratowanych z getta. Odwiedziliśmy też Umschlagplatz, Pomnik Willy Brandta, Pomnik Bohaterów Getta oraz bunkier, w którym zginął walcząc do końca jeden z przywódców Powstania w Gettcie Warszawskim -Mordechaj Anielewicz. Aby przybliżyć losy narodu żydowskiego, zwiedziliśmy także Polin-Muzeum Historii Żydów Polskich.


Dzięki amerykańskiemu pochodzeniu nasza Mary Berg została z rodziną zabrana z getta do Pawiaka i również w tamtejszym muzuem śledziliśmy jej dalsze losy. Przed nimi była długa podróż ku wolności. Najpierw pobyt w obozie dla internowanych w Vittel we Francji, a potem rejs do Nowego Yorku. Jej pamiętnik został wydany w USA już w roku 1945, a w Polsce dopiero w roku 1983.Podsumowaniem wiedzy o Mary Berg i jej rodzinie był Kahoot-quiz.

Na wymianie nie zabrakło też ciekawostek i zabaw podczas wieczorów przygotowanych przez grupę polską i niemiecką.
W sobotę 23.03.2019r. pożegnaliśmy naszych gości na lotnisku we Wrocławiu. Były łzy wzruszenia, uściski. Uczniowie zawarli nowe przyjaźnie, które teraz podtrzymują przez Facetime lub WhatsApp.
Projekt mógł być realizowany dzięki dofinansowaniu fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Koordynatorem polsko-niemieckich projektow jest Julita Bogdańska-Gabińska.

znak Polsko Niemieckiej Wspolpracy Mlodziezy1 Krzyzowa

Autor: Julita Bogdańska-Gabińska
28 marca 2019

Informacje kontaktowe

Liceum Ogólnokształcące
im. Jana Heweliusza w Legnicy

ul. Senatorska 32, 59-220 Legnica

Telefon: +48 76 862 39 19
E-mail sekretariat@vlo.legnica.eu

Elektroniczna skrzynka podawcza:
/VLOLegnica/SkrytkaESP

Sekretariat dla uczniów i rodziców czynny jest:

Poniedziałek 08:45 - 12:45
Środa 08:45 - 12:45
Piątek 08:45 - 12:45

 

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom Nas o tym.

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-01-10.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Zamknij menu
Wróć na początek strony