Na przełomie maja i czerwca 2016r. nasi uczniowie wraz z delegacją ze szkoły partnerskiej Pina - Bausch-Gesamtschule z Wuppertalu brali udział
w polsko-niemieckim projekcie dotyczącym bycia młodym Europejczykiem. Pracując w grupach uczestnicy projektu opracowywali zagadnienia związane np. z trudną polsko-niemiecką historią wzbogacając swoją wiedzę w Muzeum Powstania Warszawskiego, zasadą niedyskryminacji i budowaniem więzi międzynarodowych oraz relacji ponad podziałami historyczno-narodowościowymi podążając szlakiem żydowskim prowadzonym przez ulice dawnego Ghetta, Umschlagplatz, aż do Polin - Muzeum Żydów Polskich oraz edukacją przez sztukę zwiedzając Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Łazienki Królewskie i Zamek Królewski w Warszawie.
Na przełomie maja i czerwca 2016r. uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy wraz z delegacją ze szkoły partnerskiej Pina - Bausch-Gesamtschule z Wuppertalu brali udział w polsko-niemieckim projekcie dotyczącym bycia młodym Europejczykiem.
Pracując w grupach uczestnicy projektu opracowywali zagadnienia związane np. z trudną polsko-niemiecką historią wzbogacając swoją wiedzę w Muzeum Powstania Warszawskiego, zasadą niedyskryminacji i budowaniem więzi międzynarodowych oraz relacji ponad podziałami historyczno-narodowościowymi podążając szlakiem żydowskim prowadzonym przez ulice dawnego Ghetta, Umschlagplatz, aż do Polin - Muzeum Żydów Polskich oraz edukacją przez sztukę zwiedzając Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Łazienki Królewskie i Zamek Królewski w Warszawie.
„Dzięki temu projektowi bliżej poznałam zarówno historię Polski, jaki i Niemiec.
Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo mnie poruszyło ze względu na tragiczne losy wielu młodych ludzi.
Miałam też okazję podszkolić język angielski, który nas łączy, a przy tym poznałam świetnych ludzi.” - Marta Kijora, VLO w Legnicy
„I like the exchange, because I learned a lot about Polish history, what I didn’t know before. Polandand Germany wouldn’t be in the EU, the exchange wouldn’t happen.
I met new friends and I visited a lot of places in Warszawa. I hope, that I can take part of a second exchange.” – Wolfgang Frericks,Pina-Bausch- Gesamtschule w Wuppertalu.
“The exchange is good to understand the german and polish history in an interesting way. It is also good to improve speaking English and make connections to people from other countries.
In my opinion people-to- people contacts mean unity Europe.” - Gregor Marioth, Pina-Bausch- Gesamtschule w Wuppertalu.
Program wymiany był realizowany dzięki dofinansowaniu fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Koordynatorkami projektu były Julita Bogdańska-Gabińska oraz Małgorzata Guzicka.
maj 2016