Dokładnie tydzień temu, w poniedziałek 28 maja, od rana gościliśmy w szkole aktorów Teatru
Polskiego we Wrocławiu. Goście przyjechali do naszej szkoły z warsztatami aktorskim. Zajęcia te są częścią dużego programu edukacyjnego – Akademia 1212.
Program nauczania nie zapewnia młodym miłośnikom teatru możliwości zdobywania wiedzy ani umiejętności, które pozwoliłyby młodzieży przygotować się do startowania na wyższe studia artystyczne czy kultywowanie swych zainteresowań artystycznych w takim stopniu, jak by chcieli. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów pracownicy i artyści Teatru Polskiego we Wrocławiu oferują uczniom swój czas oraz doświadczenia i w ramach cyklicznych warsztatów pomagają uczestnikom zajęć poszerzyć i pogłębić ich wiedzę w zakresie teatru.
1. Teatr dla początkujących
Warsztaty wprowadzające do kultury teatralnej. Uświadamiają młodzieży, że nawet jeśli nigdy nie byli w teatrze, mają odpowiednie kompetencje kulturowe, by teatr zrozumieć przez np. znajomość kultury popularnej.
2. Impro
Warsztaty teatralne skupiające się wokół improwizacji aktorskiej. Uczestnicy postarają się poznać elementy warsztatu aktorskiego i spróbują własnych sił w improwizacji aktorskiej opartej na tekstach.
3. Adapter
Warsztaty teatralne poświęcone scenopisarstwu – adaptacji tekstów oryginalnych, np. wybranych lektur szkolnych. Uczestnicy staną przed wyzwaniem stworzenia własnych, kreatywnych treści opartych na powszechnie znanych tekstach.
4. Konfrontacje Teatralne
Warsztaty teatralne oparte na rywalizacji młodzieży podzielonej na grupy. Rywalizacja polega na konfrontowaniu skrajnych elementów kultury teatralnej. Każda z grup ma za zadanie przygotować krótką – dwuminutową scenkę, a osoba prowadząca warsztaty punktuje pracę i samo wystąpienie w kilku kategoriach, a następnie moderuje dyskusję nad efektami rywalizacji.
5. InstaTeatr
W czasie warsztatów teatralnych w zaledwie kilka godzin lekcyjnych młodzież stworzy i odegra krótką sztukę teatralną. Uczestnicy będą odpowiedzialni za prawie wszystkie elementy pojawiające się przy produkcji sztuki teatralnej: scenariusz, reżyserię, obsadę ról, ale też obsługę techniczną wydarzenia – stworzenie scenografii i kostiumów, obsługę świateł i dźwięku itd.
6. Teatr do CV
Warsztaty oferujące możliwość zdobycia „twardych” umiejętności z zakresu kultury teatralnej: wystąpień publicznych, krasomówstwa, scenopisarstwa itd.
6.a. Komunikacja – sztuka mówienia
6.b. Scenopisarstwo – sztuka pisania
Autor: J.L.Ś.
5 czerwca 2018