Po zapoznaniu się z pracą prokuratury, uczniowie V LO obserwują biorąc udział w kolejnej już rozprawie, gdzie
przed sądem stanął kierowca prowadzący samochód pod wpływem alkoholu. Sprawa jest bardzo pouczająca, ponieważ sprawcy próbował „pomóc” członek rodziny składając fałszywe zeznania. Świadek ten broniąc wujka złamał prawo, dlatego na wniosek prokuratora także stanie przed sądem za składanie fałszywych zeznań.
To nie jest jedyna rozprawa, którą obserwują klasy z edukacją obywatelsko-prawną, ale jedna z tych, którą obserwują od początku jej przebiegu i aktualnie oczekują na przesłuchanie oskarżonego, mów końcowych prokuratora i adwokata oraz wydania wyroku i jego uzasadnienia przez sędziego.
Edukacja prawna w klasie europejskiej prowadzona jest cały rok szkolny. Uczniowie klas „D” biorą udział w rozprawach sądowych i mają możliwość wysłuchać oskarżenia składanego przez prokuratora, mowy adwokata, obserwują sposób prowadzenia rozprawy przez sędziów, którzy przed każdą rozprawą przygotowują młodzież do „odbioru” obserwowanego procesu. Zrozumienie zawiłości prawnych ułatwia udział w warsztatach prowadzonych przez prokuratorów, adwokatów i sędziów w szkole, a także w prokuraturze i sądzie.
Kolejnym etapem edukacji będzie przygotowanie i przeprowadzenie rozprawy przez samych uczniów, ale pod kierunkiem prawników. Młodzież wcieli się w role – sędziego, adwokata, prokuratora, świadka oraz oskarżonego.
Po ukończeniu tego profilu wielu uczniów kończy studia prawnicze, a odwiedzając szkołę mówią nam, jak bardzo te zajęcia im się przydały.
15 marca 2017