Reportaż sceniczny o dojściu Putina do władzy i przejściu Rosji w stronę totalitaryzmu. Na podstawie tekstów
Anny Politkowskiej, dziennikarki pochodzenia rosyjsko-ukraińskiego, zamordowanej w Moskwie w 2006 roku. Spektakl rozgrywa się w namiocie wojskowym wokół dużego biurka, na którym rozgrywane są „sceny z Rosji”.
Nasza szkoła będzie gościła teatr w dniach 23-25.09.2024.
Teatr o tej sztuce:
"Od czternastu lat nieprzerwanie gramy sztukę pod nazwą "Putin na nartach". Niestety, niedawno stało się całkiem jasne, dlaczego to robimy. Na początku nasza gra nosiła podtytuł „O czym nie chcemy wiedzieć”. Od początku pełnoskalowej inwazji w lutym 2022 roku gramy ją z podtytułem „spektakl o narodzinach mordercy”. Spektaklom towarzyszą dyskusje z osobami, które pomagają narażając życie w Ukrainie. Należy wytrwać w pomaganiu Ukrainie aż do jej zwycięstwa. Dlatego nadal będziemy wspierać Ukrainę na swój sposób – teatralnie, uwidoczniając możliwości pomocy i wspierając finansowo."
W 2011 roku produkcja zdobyła nagrodę za reżyserię oraz Nagrodę im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji lalkowej na międzynarodowym festiwalu Spotkania w Toruniu. Na festiwalu Valise 2012 w Łomży jury nagrodziło aktorów występujących w przedstawieniu – Luďka Vémolę i Tomáša Macheka.
Fragment z książki Anny Politkowskiej:
„Okazało się, że nie jesteśmy daleko od miejsca, w którym się widzieliśmy, gdy świętowaliśmy przybycie Gorbaczowa i demonstracje z Jelcynem. Jesteśmy gdzieś na drodze między erą stalinowską a breżniewizmem. Ale ta droga prowadzi też z powrotem, od stagnacji Breżniewa do czasów Stalina, kiedy oni mogli wszystko. To straszna świadomość... Mam na myśli zarówno fakt, że mamy taką władzę państwową, jak i to, jacy sami jesteśmy. A dokładniej: jaki jesteśmy my sami, taka jest władza państwowa…”
(z książki Anny Politkowskiej Rosja Putina w przekładzie Libora Dvořáka)
Opis spektaklu ze strony Teatru Maska w Rzeszowie.
Spektakl - reportaż poświęcony najnowszej historii Rosji. Opowieść o kulisach dojścia do władzy Władimira Putina oraz stosowanych przez niego mechanizmach i metodach jej sprawowania. Sfałszowane wybory, niezgodne z prawem praktyki rosyjskich służb specjalnych, wojna w Czeczenii, krwawe uwolnienie zakładników z opanowanego przez czeczeńskich bojowników Teatru na Dubrowce i tragedia w Biesłanie – to wszystko odnajdziemy w spektaklu teatru z Brna. Pomimo skoncentrowania na tragicznych kartach najnowszej historii Rosji, nie brakuje w nim scen humorystycznych, elementów parodii czy ostrej satyry ani uniwersalnego przesłania – „Putin na nartach” godzi w każdy system totalitarny, oparty na przemocy i zastraszaniu przeciwników. W przedstawieniu granym w namiocie wojskowym wykorzystano duże drewniane lalki - matrioszki przedstawiające Lenina, Stalina i Putina, zaprojektowane przez Marikę Bumbalkovą. Scenariusz powstał na podstawie blogów prowadzonych przez ofiary ataków terrorystycznych w Biesłanie i na Dubrowce oraz na podstawie książki "Udręczona Rosja. Dziennik buntu" Anny Politkowskiej – niezależnej dziennikarki rosyjskiej, znanej ze swego bardzo krytycznego stosunku do Władimira Putina oraz wojny w Czeczenii. W swoich tekstach Politkowska protestowała przeciw łamaniu praw człowieka, ograniczaniu swobód obywatelskich oraz próbom powrotu do systemu totalitarnego w Rosji. Za swoją bezkompromisową postawę zapłaciła cenę najwyższą - wielokrotnie grożono jej śmiercią, a wreszcie w 2006 roku, dokładnie w dniu 54. urodzin Putina, zamordowano. Sprawców tej zbrodni do tej pory nie wykryto…
Scenariusz: Pavla Dombrovská (na podstawie Rosyjskiego dziennika Anny Politkowskiej)
Reżyseria: Pavla Dombrovská
Lalki: Marika Bumbalková
Kostiumy i rekwizyty: Matěj Sýkora i Lenka Jabůrková
Produkcja sceniczna: Luděk Vémola
Muzyka: Tomáš Vtípil; Pieśni ludowe rosyjskie i czeczeńskie;
muzyka w spektaklu wykorzystana na licencji OSA:
pieśń ludowa EJ UKHNEM pod redakcją Aleksandrowa Borysa Aleksana
Niedostępne dla widzów poniżej 12 roku życia
Czas trwania pokazu wynosi 60 minut