W V Liceum przygotowaliśmy dla Ciebie różnorodną ofertę kształcenia i możliwości rozwijania Twoich zainteresowań i pasji. Nasza szkoła współpracuje z uczelniami wyższymi, centrami naukowymi, z polskimi i zagranicznymi ośrodkami kulturotwórczymi. Nasi uczniowie uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach, odbywających się m.in. w Zakładzie Antropologii, Prosektorium i Laboratorium Chemicznym wrocławskich uczelni (bio-chem), Akademii Sztuk Pięknych, Galeriach Sztuki (klasy artystyczne), w sądzie czy Urzędzie Wojewódzkim.
W ramach zajęć pozalekcyjnych zapraszamy Cię do udziału w różnych kołach zainteresowań (matematycznym, programisty, artystycznym, lingwistycznym, sportowym, zielarskim czy filmowym).
"Heweliusz" prowadzi także wymianę młodzieży ze szkołami Pina - Bausch Gesamtschule Wuppertal-Vohwinkel, Gesamtschule Lohmar oraz Gymnasium Franziskaneum Meißen.
W ofercie szkoły znajdziesz zajęcia z natywnymi użytkownikami języka angielskiego - nasze liceum należy do grupy elitarnych szkół na świecie, w których działają anglojęzyczne kluby TED-Ed. "5Lyceumlegnica TED-ED Club" uczestniczy corocznie w konferencjach i warsztatach, które odbywają się w Nowym Jorku. Tak, latamy do Nowego Jorku:) Klub skupia młodzież, która uczy się krytycznego i niestandardowego myślenia oraz tworzenia nowatorskich prezentacji przy użyciu nowoczesnych technologii.
Ludzie w V to również zaangażowani społecznicy - jesteśmy obecni w akcjach charytatywnych środowiska lokalnego, w Team Legnica, wspieramy personel medyczny na Oddziale Medycyny Paliatywnej w Legnicy, przygotowujemy "Szlachetną Paczkę" i wiele, wiele innych. Nagród, dyplomów i certyfikatów mamy zbyt wiele, aby zmieściły się na stronie - przyjdź do nas i sprawdź:)
ZAPRASZAMY CIĘ NA DZIEŃ OTWARTY 21 MARCA 2024 r. w godzinach 9:00 - 13:00!:)
Chcesz być uczniem V LO? ZAJRZYJ DO ZAKŁADKI: 5 kroków do V LO
Co powinnaś/powinieneś zrobić?
Po wejściu na stronę internetową https://dolnoslaskie.edu.com.pl załóż indywidualne konto, wpisując swój PESEL. Login oraz hasło należy zapamiętać, gdyż będą one potrzebne do wypełniania wniosku na kolejnych etapach. Na stronie głównej e-naboru kandydaci znajdą również szczegółową instrukcję dotyczącą wypełniania wniosku oraz harmonogram kolejnych etapów rekrutacji.
Rekrutacja uczniów, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową odbywa się na
podstawie kryteriów uwzględniających:
a) liczbę punktów uzyskanych za wyniki egzaminu ósmoklasisty,
b) liczbę punktów uzyskanych za oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch wskazanych przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej obowiązkowych zajęć edukacyjnych branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Przedmioty te podane są przy każdym profilu.
PRZEDMIOTY PUNKTOWANE PRZY REKTUTACJI DO V LO:
klasa 1 A: Humanistyczna z edukacją językową:
język polski, matematyka, język angielski, historia
klasa 1 B: Humanistyczna z edukacją artystyczną
język polski, matematyka, język angielski, historia
c) liczbę punktów za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
d) liczbę punktów uzyskanych za szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w tym liczbę punktów za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, na rzecz środowiska szkolnego w szczególności w formie wolontariatu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać maksymalnie 200 punktów.
Sumę punktów rekrutacyjnych oblicza się z uwzględnieniem niżej przedstawionych zasad:
a) wyniki procentowe egzaminu ósmoklasisty z:
- języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35;
- języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3;
maksymalna liczba punktów rekrutacyjnych za wyniki egzaminu ósmoklasisty z wymienionych wyżej przedmiotów wynosi 100 punktów,
b) punkty za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów: język polski, matematyka i dwa przedmioty wskazane przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej brane pod uwagę przy rekrutacji do danego oddziału, przyznaje się zgodnie z zasadą:
18 punktów – ocena: celujący,
17 punktów – ocena: bardzo dobry,
14 punktów – ocena: dobry,
8 punktów – ocena: dostateczny,
2 punkty – ocena: dopuszczający;
za oceny na świadectwie kandydat może uzyskać maksymalnie 72 punkty;
c) świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów,
d) za inne szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej - 21 punktów, w tym:
osiągnięcia w konkursach wiedzy, artystycznych i sportowych – maksymalnie 18 punktów,
osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 punkty.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim są przyjmowani w pierwszej kolejności
Jeśli potrzebujesz pomocy, aby policzyć swoje punkty, skorzystaj z samouczka na filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=sGaeAr7672Y
ZAPRASZAMY CIĘ NA DZIEŃ OTWARTY 21 MARCA 2024 R. w godzinach 9:00 - 13:00!:)