W dniu 14.05.2018 trzy nauczycielki z naszej szkoły- Małgorzata Szuszkiewicz-Gołębiowska,
Małgorzata Zapaśnik (język angielski) oraz Małgorzata Marczyk (biologia), uczestniczyły w konferencji regionalnej Erasmus +, która odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu.
A oto zapowiedź konferencji:
14 maja br. w Wałbrzychu odbędzie się kolejna w tym roku konferencja regionalna programu Erasmus+. Swój udział zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Podczas wydarzenia minister zainauguruje projekt Mobilne Centrum Edukacyjne.
Na spotkaniu eksperci z Narodowej Agencji przedstawią ofertę programu Erasmus+ oraz innych programów międzynarodowych realizowanych przez FRSE. Omówią też zasady dotyczące wnioskowania o środki finansowe. Podczas sesji poruszone zostaną takie tematy, jak: atrakcyjna nauka zawodu – jak zbudować dobry program staży i praktyk zawodowych, rozwijanie kreatywności w projektach edukacyjnych czy wolontariat i współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym. Ponadto uczestnicy będą mogli zapoznać się z projektem Mobilne Centrum Edukacyjne (naczepa szkoleniowo-dydaktyczna), którego celem jest przekazanie wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Multimedialna klaso-pracownia „iLAB”, wirtualna rzeczywistość, gry 3D oraz tzw. tajemnicza wyspa, na to mogą liczyć uczestnicy konferencji podczas uroczystego rozpoczęcia projektu.
W ramach Mobilnego Centrum Edukacyjnego zaprezentowany zostanie także projekt Centrum Nauki Kopernik (CNK) powstały na zamówienie Ministerstwa Edukacji Narodowej i finansowany przez FRSE – Modułowe Pracownie Przyrodnicze (MPP). Koncepcja (MPP) kładzie nacisk na samodzielne poznawanie świata przez uczniów poprzez obserwację i eksperymentowanie. Zaproponowana metoda badawcza, inspirowana sposobem pracy naukowców, ma charakter aktywizujący i angażujący. Dla uczniów, tak jak dla naukowców, świat pełen jest nieznanych zjawisk, procesów. Powinni poznawać go nie tylko z podręcznika czy wykładu, lecz również poprzez zadawanie pytań, stawianie i testowanie hipotez, wyciąganie wniosków. Proces uczenia się będzie wówczas procesem zdobywania wiedzy, a także rozwijania kompetencji twórczego, a zarazem krytycznego poszukiwania odpowiedzi – umiejętności niezbędnych w XXI wieku.
Autor: Małgorzata Szuszkiewicz-Gołębiowska
14 maja 2018